Choroby serca okiem patologa. Cz. V – kardiomiopatie

Choroby serca okiem patologa. Cz. V – kardiomiopatie psów i kotów

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory (ARVC, ang. arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy)

Szczególną formą kardiomiopatii jest arytmogenna dysplazja/kardiomiopatia prawej komory. Schorzenie to jest obserwowane u ludzi oraz zwierząt. U psów było znane kiedyś pod nazwą „kardiomiopatia bokserów” ze względu na częste występowanie w tej rasie psów (9). Obecnie jest także stwierdzana u innych ras psów oraz u kotów. Choroba może mieć rodzinny charakter i być przekazywana genetycznie.

W przebiegu ARVD częste są zaburzenia rytmu. Stwierdza się tachykardie komorowe oraz nadkomorowe, przedwczesne pobudzenia komorowe, bloki przedsionkowo-komorowe oraz bloki prawej odnogi pęczka Hisa. Może to powodować omdlenia i/lub nietolerancję wysiłkową. Dodatkowo obserwuje się objawy prawokomorowej niewydolności serca w postaci gromadzenia płynów w jamach ciała (wodobrzusze, wodopiersie, wodosierdzie), duszności, nietolerancji wysiłkowej. W badaniu echokardiograficznym zmiany będą dotyczyć głównie prawej komory – najczęściej będzie dochodzić do rozstrzeni prawej komory oraz do ścieńczenia jej ścian, wtórnego poszerzenia prawego przedsionka, a w zaawansowanych przypadkach także poszerzenia lewej komory i przedsionka serca (9).

Objawy są zależne od nasilenia zmian w obrębie mięśnia sercowego. Pełna diagnoza często jest stwierdzana dopiero pośmiertnie. W przebiegu ARVC dochodzi do zastąpienia kardiomiocytów komórkami tłuszczowymi (ryc. 5) (11). Zmiany rozpoczynają się od warstwy nasierdziowej prawej komory. Z czasem „naciekają” na wsierdzie, w zaawansowanych przypadkach mogą dotyczyć również komory lewej. Powoduje to, poza poszerzeniem prawej komory i ścieńczeniem jej ściany, także widoczne białe przebarwienia na powierzchni prawej komory.

Kardiomiopatie niesklasyfikowane (UCM, ang. unclassified cardiomyopathies)

U części zwierząt obserwowanych zmian nie da się zaklasyfikować do żadnej z grup. Takie kardiomiopatie najczęściej obserwowane są u kotów i mogą być w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy