Kapilarioza pęcherza moczowego – przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kapilarioza pęcherza moczowego – przypadek kliniczny

Obecność pasożytów bardzo rzadko wywołuje stan zapalny i tym samym objaw zapalenia pęcherza moczowego. Bywa ona przypadkiem stwierdzana w rutynowym, przeglądowym badaniu moczu. Wiele dostępnych artykułów wykazuje, że inwazja ta stwierdzana jest często jako towarzysząca innym chorobom (6). Należy też zwrócić uwagę, czy obecność jaj pasożytów w moczu nie jest wynikiem kontaminacji próbki kałem. Istotne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i dopytanie, w jaki sposób został pobrany badany mocz.

Tab. 1. Wynik badania moczu

W leczeniu zaleca się stosowanie fenbedazolu (w dawce 50 mg/kg mc. podawanej przez 3-10 dni), ale również opisuje się dobry skutek po zastosowaniu pojedynczej iniekcji iwermektyny (w dawce 0,2 mg/kg mc.). Skuteczność leczenia kontroluje się, badając kolejne próbki moczu (7, 8). Obecnie na rynku dostępne są nowe preparaty zwalczające inwazję nicieni, stosowane głównie w profilaktyce i leczeniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Nie ma jeszcze wyników badań ich skuteczności wobec pasożytów atakujących układ moczowy. Lekarz je stosujący powinien szczegółowo zapoznać się z farmakokinetyką substancji czynnych, a przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy osiągają stężenie terapeutyczne we krwi i czy są wydalane wraz z moczem.

W opisywanym przypadku pies został poddany terapii z użyciem fenbendazolu w dawce 50 mg/kg m.c. przez kolejne 5 dni. Dodatkowo w celu poprawienia komfortu pacjenta wdrożono leczenie antybiotykiem, lekiem rozkurczowym i przeciwzapalnym, zwyczajowo stosowanymi w zapaleniu pęcherza moczowego. Objawy krwiomoczu i częstego parcia na mocz ustąpiły w ciągu pierwszych 24 godzin leczenia. Terapię antybiotykową stosowano przez kolejne 5 dni. W kontrolnych badaniach moczu, wykonywanych początkowo raz na tydzień, później raz w miesiącu, nie wykazano obecności jaj pasożyta. W kolejnych 5 miesiącach po zakończeniu leczenia w opisywanym przypadku nie było nawrotu objawów zapalenia pęcherza moczowego.

Co ciekawe, w ciąg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.