Jonogram, czyli jakie funkcje i znaczenie mają wybrane elektrolity – sód, potas i chlor - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jonogram, czyli jakie funkcje i znaczenie mają wybrane elektrolity – sód, potas i chlor

Chlorki (Cl)

Anion chlorkowy to jeden z najważniejszych anionów w płynie przestrzeni pozakomórkowej. Większość jest związana z sodem w postaci chlorku sodu (NaCl). Jako jon o ładunku przeciwstawnym do sodu odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dystrybucji wody między przestrzenią pozakomórkową i wewnątrzkomórkową, a tym samym osmolalności osocza.

Chlorki są ważnym elektrolitem, a ich rozmieszenie w organizmie jest następujące: ponad połowa chlorków (ok. 55%) znajduje się w płynie pozakomórkowym, około 1/3 w kościach (ok. 30%) i tylko niewielka część wewnątrz komórek (ok. 15%) (ryc. 1).

Chlorki są głównie wchłaniane z żywnością (chlorek sodu, sól kuchenna). Ich wydalanie odbywa się przez nerki i jest regulowane hormonalnie. Aldosteron powoduje, że aniony chlorkowe są ponownie wchłaniane w przypadku ich niedoboru.

Wybrane zaburzenia, które są związane ze wzrostem stężenia chlorków w surowicy:
  • Kwasica metaboliczna – w kwasicy metabolicznej dochodzi do wzrostu stężenia Cl, mleczanu i innych anionów z powodu niewystarczającego wydalania przez nerki i/lub z powodu utraty wodorowęglanów. Laboratoryjnie stwierdza się podwyższony poziom chlorków, a obniżony poziom HCO3.
Wybrane zaburzenia, które związane są z obniżeniem stężenia chlorków w surowicy:
  • Zasadowica metaboliczna – w zasadowicy metabolicznej dochodzi do wzrostu stężenia HCO3 spowodowanego stanami uniemożliwiającymi ich wydalanie przez nerki lub z powodu utraty soku żołądkowego: utrata jonów H i Cl. Zmniejszenie objętości płynu pozakomórkowego w chorobach przewodu pokarmowego (wymioty). Zwiększenie objętości płynu pozakomórkowego w zespole Cushinga, hiperaldosteronizmie.
  • Diuretyki – ich działanie powoduje reabsorpcję sodu, a tym samym hipochloremię.
  • Hiperaldosteronizm, zespół Cushinga – w tych schorzeniach poziom chlorków jest niski. W sytuacji, gdy rozwinie się zasadowica metaboliczna, której nie można skorygować za pomocą soli fizjologicznej, należy sprawdzić stopień hipokaliemii i uzupełniać również niedobór potasu.

Podsumowanie

Elektrolity odgrywają ważną rolę w organizmie. Ich oznaczenie może być pomocne w postawieniu rozpoznania klinicznego czy monitorowaniu stanu pacjentów. Jako że są to parametry, które mają konkretne rozmieszczenie w organizmie, należy pamiętać, że na uzyskanie prawidłowego wyniku badania bardzo duży wpływ ma jakość materiału, jaki zostanie poddany analizie. Wszelkie uszkodzenia komórek, które fizycznie będą widoczne jako hemoliza, zafałszowują te oznaczenia.

Piśmiennictwo dostępne u autora.
lek. wet. Paweł Kalinowski
Laboklin Polska Sp. z o.o.
01-495 Warszawa ul. Powstańców Śląskich 101

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.