Jądra w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jądra w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. I

Technika badania jąder

Badanie ultrasonograficzne jąder zstąpionych nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i jest dość prostą procedurą. Jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. U psów moszna jest dość długa, więc jądra umieszczone są prawie poziomo, natomiast u kotów znajdują się znacznie bliżej ciała (3).

Zwykle pacjent układany jest w pozycji grzbietowej lub bocznej. Niektórzy wykorzystują pozycję stojącą zwierzęcia, jednak według autorów pacjent w takiej pozycji często jest dość niespokojny, a badanie wykonywane jest bez kontroli wzrokowej. Najwygodniejszą pozycją, zarówno dla osoby badającej, jak i badanego zwierzęcia, jest pozycja grzbietowa przy zastosowaniu odpowiedniego pozycjonera (ryc. 1, 2).

W badaniu ultrasonograficznym innych części ciała do uzyskania dobrej jakości obrazu ważne jest usunięcie sierści z obszaru insonacji przed badaniem, a następnie nałożenie żelu kontaktowego na skórę. W przypadku badania moszny jej specyficzne, dość skąpe owłosienie zwykle nie wymaga golenia. Ze względu na ryzyko podrażnień i często występujący świąd moszny po jej goleniu autorzy sugerują wykonywanie badania bez golenia z nałożeniem dużej ilości żelu na mosznę, a przy silnym owłosieniu i słabym obrazie sonograficznym – usunięcie okrywy włosowej z obszaru kanałów pachwinowych, następnie przesunięcie jądra do kanału i badanie z tego miejsca (ryc. 3). U kotów wystarczy silne zwilżenie okrywy włosowej moszny spirytusem i obfite pokrycie żelem.

Badanie USG jąder powinno być przeprowadzone przy użyciu głowic o wysokiej częstotliwości. W celu bardziej szczegółowego zobrazowania struktur o tak niewielkich rozmiarach należy posłużyć się głowicami liniowymi o częstotliwości 10-18 MHz. Głowice liniowe w porównaniu do głowic konweksowych zapewniają lepszy kontakt głowicy z moszną, można dokładnie zobrazować każdą część jądra oraz otaczające je struktury (ryc. 1, 2). Im wyższa częstotliwość, tym lepsza rozdzielczość obrazu, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy