Implikacje zaburzeń w wydzielaniu hormonu wzrostu u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Implikacje zaburzeń w wydzielaniu hormonu wzrostu u psów

Przysadka jest narządem endokrynnym położonym w obrębie siodła tureckiego. Jej płat przedni powstaje u ssaków w rozwoju płodowym z uwypuklenia pierwotnej jamy ustnej, kieszonki przysadkowej zwanej dawniej kieszonką Rathkego i stanowi część gruczołową. Produkuje on hormony regulujące m.in. funkcje położonych obwodowo gruczołów dokrewnych poprzez hormon adrenokortykotropowy (kortykotropina, ACTH), tyreotropowy (tyreotropina, TSH), folikulotropowy (folitropina, FSH), luteinizujący (lutropina, LH), prolaktynę (PRL, LTH) oraz hormon wzrostu (somatotropina, GH, STH). Wywodzący się z podwzgórza płat tylny stanowi natomiast część nerwową przysadki produkującą wazopresynę i oksytocynę (18).

Przedmiotem tego opracowania jest hormon wzrostu. To jednołańcuchowe białko produkowane jest nie tylko przez przysadkę mózgową, ale np. i gruczoł mlekowy, co w pewnych przypadkach stanowi dodatkowe źródło nadprodukcji, czasem pożądane z punktu widzenia leczenia, o czym napisano dalej. Jej pulsacyjne wydzielanie z przysadki kontrolowane jest przez podwzgórzowy hormon uwalniający hormon wzrostu (somatoliberyna, GRH) oraz hormon hamujący uwalnianie hormonu wzrostu (somatostatyna, SRIF) (8, 16). Somatotropina nie wywołuje efektów biologicznych bezpośrednio, lecz z udziałem insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (somatomedyna C, IGF-1), który jest produkowany przez wątrobę oraz inne narządy pod wpływem somatotropiny (3, 4).

Niedobór hormonu wzrostu

Klasycznym przykładem tego zaburzenia jest karłowatość przysadkowa. Jej przyczyną może być izolowany niedobór hormonu wzrostu (hiposomatotropizm) lub wielohormonalna niedoczynność przysadki, która polega na jednoczesnym (kombinowanym) niedoborze GH, TSH, PRL i gonadotropin, natomiast wydzielanie ACTH jest w tym przypadku zazwyczaj normalne. Dzieje się tak na skutek niedorozwoju przedniego płata przysadki mózgowej i/lub obecności w jego obrębie torbieli z kieszonki przysadkowej. Powiększanie się jej powoduje, poprzez tzw. efekt masy, zan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy