Gruczoł krokowy w badaniu ultrasonograficznym psów. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gruczoł krokowy w badaniu ultrasonograficznym psów. Cz. I

Choroby gruczołu krokowego są najczęściej występującymi zaburzeniami narządu rozrodczego psów samców (1). Psy, w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt, wykazują wiele odmienności w budowie narządów płciowych. Gruczoł krokowy jest jedynym dodatkowym gruczołem płciowym występującym u psów (2-5). Jest gruczołem hormonozależnym, a główną jego funkcją jest produkcja wydzieliny wchodzącej w skład nasienia. Umożliwia ona transport plemników w trakcie ejakulacji i pasaż frakcji zasadniczej nasienia, zawierającej plemniki, do światła macicy. Z wiekiem dochodzi do nadmiernego rozrostu i przerostu części gruczołowej i zrębowej stercza.

Istnieje wiele bardzo dokładnych metod obrazowania diagnostycznego, takich jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Obie techniki obrazowe pozwalają na uwidocznienie nawet drobnych zmian w tkance gruczołowej stercza, a w ocenie stopnia rozprzestrzeniania się procesu nowotworowego są bardziej wartościowe od badania ultrasonograficznego. W medycynie weterynaryjnej TK i MRI stanowią standard diagnostyki medycznej w większych ośrodkach klinicznych, ale należą do metod bardzo kosztownych i wymagają znieczulenia ogólnego pacjenta. W medycynie człowieka wykorzystywana jest scyntygrafia w rozpoznawaniu przerzutów nowotworów gruczołu krokowego, ale w przypadku psów wczesne wykrycie zmian metastatycznych zwykle nie zmienia ani postępowania terapeutycznego, ani rokowania (6).

W prywatnych praktykach weterynaryjnych bardziej powszechne zastosowanie ma o wiele tańsze i bardziej dostępne badanie radiologiczne i ultrasonograficzne. Rentgenowskie zdjęcie jamy brzusznej w projekcji bocznej pozwala na ustalenie położenia i rozmiarów stercza, jednak nie jest przydatne w szczegółowej ocenie jego budowy (7-9). Widoczność gruczołu krokowego jest mniejsza w przypadku pustego pęcherza moczowego, ponieważ gruczoł znajduje się w większym stopniu w jamie miednicowej. Powiększony gruczoł krokowy powoduje zaburzenia w topografii narządów ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy