Fizjoterapia psów sportowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fizjoterapia psów sportowych

Warm up

Dzięki celowej rozgrzewce nie tylko zmniejszamy ryzyko kontuzji, ale również zwiększamy wydajność i efektywność treningu.

Poprawnie wykonywane ćwiczenia:
  • poprawiają ukrwienie mięśni, co zwiększa poziom tlenu i substancji odżywczych oraz polepsza usuwanie produktów przemiany materii,
  • zwiększają elastyczność mięśni, co obniża ryzyko naderwania włókna mięśniowego,
  • zwiększają pobudliwość centralnego układu nerwowego, przez co wzrasta prędkość kontrakcji i rozluźnienia mięśni,
  • polepszają rozciągalność ścięgien i wiązadeł, przez co zmniejsza się niebezpieczeństwo naderwania tych struktur,
  • zwiększają pobudliwość zmysłów,
  • zmniejszają lepkość mazi stawowej, co prowadzi do lepszego rozłożenia siły ucisku w stawie.

Planując rozgrzewkę, należy pamiętać o tym, że ma ona za zadanie uaktywnić psa, a nie go zmęczyć. Dlatego intensywność ćwiczeń w tej fazie nie powinna przekraczać 60% intensywności fazy głównej jednostki treningowej. Pod uwagę należy również wziąć fakt, że pies potrzebuje generalnie mniej czasu niż człowiek, aby się rozgrzać, ale w zależności od pogody szybciej się schładza. Po 3-5 minutach efekty rozgrzewki wyraźnie spadają, dlatego należy przeprowadzać ją bezpośrednio przed planowanymi ćwiczeniami treningowymi lub startem w zawodach.

Szczególnie w zimnych miesiącach i nieogrzewanych halach należy stosować aktywny wypoczynek pomiędzy obciążeniami lub korzystać z dodatkowych przedmiotów wspomagających utrzymanie ciepła, takich jak: derki, boksy czy kocyki elektryczne. Efektywność rozgrzewki zależy również w dużym stopniu od prawidłowego przeprowadzenia ćwiczeń. Prawidłową rozgrzewkę rozpoczynamy od wolnych i prostych zadań i następnie zwiększamy ich intensywność i stopień trudności. Pod uwagę należy wziąć również aktualną kondycję i wiek psa.

Rozgrzewka składa się z kilku elementów. Są to:

  • Ogólne ćwiczenia rozgrzewające, mające na celu zwiększenie temperatury ciała, przemiany materii aktywności mięśni, częstotliwości uderzeń serca lub pracy płuc. W tym celu najprostszą metodą jest krótki spacer lub jogging, podczas którego pies porusza się kłusem. Jego temperatura po 10 minutach wzrośnie o ok. 1-1,5°C.
  • Masaż, który na tym etapie treningowym ma za zadanie rozluźnienie mięśni psa, zwiększenie jego świadomości i kontroli nad swoim ciałem oraz zacieśnienie stosunku między psem i jego właścicielem.
  • Aktywne ćwiczenia rozciągające, gdyż mięśnie, wiązadła i ścięgna, które przed treningiem zostały rozciągnięte, mają mniej tendencji do urazów. Dla większości psów ćwiczenia rozciągające to zabawa i triki.
  • Pasywne ćwiczenia rozciągające obejmujące pojedyncze mięśnie lub grupy mięśni, które będą szczególnie intensywnie pracować w fazie głównej treningu.
  • Specyficzne ćwiczenia, które są dopasowane do głównego treningu.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.