Leki immunomodulujące stosowane w medycynie weterynaryjnej

Leki immunomodulujące stosowane w medycynie weterynaryjnej psów i kotów

Inaktywowany szczep Parapoxvirus ovis D 1701

Inaktywowany szczep Parapoxvirus ovis D 1701 (prep. Zylexis Pfizer) jest silnym, niespecyficznym immunomodulatorem. Efekt jego działania przejawia się poprzez aktywację makrofagów, nasilenie aktywności komórek fagocytujących, pobudzenie proliferacji limfocytów T, wzrost syntezy i uwalniania interferonu α, β, γ oraz interleukin takich, jak IL-1β, IL-6,IL-12, TNF-α. Stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu chorób zakaźnych (np. katar koci, parwowiroza psów), ale także w uporczywych i nawracających infekcjach, gorączce, immunosupresji o różnym podłożu – głównie związanej ze stresem (transport, zabiegi operacyjne). Preparat zastosowany u pacjentów chorych łagodzi objawy kliniczne, skraca czas trwania choroby, ogranicza możliwości wystąpienia wtórnych zakażeń bakteryjnych oraz zmniejsza możliwość rozprzestrzeniania się choroby na inne osobniki. Lek dostępny jest w postaci liofilizatu podawanego podskórnie po uprzednim rozpuszczeniu. Po podaniu nie występują żadne działania niepożądane, jedynie w miejscu iniekcji może pojawić się guzek, który zniknie samoczynnie po upływie ok. 1 tygodnia. Nie ma także żadnych przeciwwskazań do stosowania tego immunomodulatora u psów i kotów.

Beta-1,3/1,6-glukan

Beta-1,3/1,6-glukan (prep. Scanomune Scanvet, prep. Immunoactive Balance Vetfood) to polisacharyd obecny w ziarnach zbóż. Stanowi materiał budulcowy ściany komórkowej drożdży. Ten znajdujący się w preparatach przeznaczonych dla zwierząt został wyizolowany ze ściany komórkowej drożdży piekarniczych z gatunku Saccharomyces cerevisiae. Zastosowanie beta-1,3/1,6-glukanu powoduje wzrost stężenia specyficznych przeciwciał z klasy IgG, IgM (29) w surowicy oraz IgA w ślinie i łzach po podaniu doustnym, a także aktywuje dopełniacz, powoduje wzrost stężenia interleukin (IL-1, IL-6, IL-10, IL-12) oraz TNF-α.

Mechanizm działania polega na łączeniu się beta-1,3/1,6-glukanu ze specyficznymi receptorami na makrofagach, komórkach dend...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy