Leki immunomodulujące stosowane w medycynie weterynaryjnej

Leki immunomodulujące stosowane w medycynie weterynaryjnej psów i kotów

Koci interferon-ω wykazuje większą aktywność przeciwwirusową w organizmie kotów niż interferon ludzki, ze względu na gatunkową swoistość. Interferony psów i kotów są ze sobą blisko spokrewnione, dlatego koci interferon osiąga prawie taką samą efektywność w komórkach psów, co w komórkach kotów (2). Preparat weterynaryjny dostępny obecnie na rynku to VIRBAGEN OMEGA 5 000 000 j./fiolkę i 10 000 000 j./fiolkę dla psów i kotów (4). W warunkach in vitro koci IFN hamuje cykl replikacyjny wirusa FeLV, FCV oraz FCoV (7, 13, 14). Zarówno w przypadkach infekcji parwowirusem u psów i kotów, odnotowano zahamowanie replikacji tego wirusa, po zastosowaniu interferonu-ω. W badaniach przeprowadzonych przez De Mari i wsp. (8) określono wpływ kociego interferonu na przebieg eksperymentalnego zakażenia parwowirusem u 29 szczeniąt rasy beagle w wieku od 3 do 4 miesięcy. U zwierząt, u których zastosowano koci IFN-ω, przebieg zakażenia był znacznie łagodniejszy niż w grupie kontrolnej, która otrzymywała placebo (8).

Badanie działania interferonu-ω w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirus parwowirusa psów przeprowadzono również wieloośrodkowo z zastosowaniem podwójnie ślepej próby z grupą kontrolną. 92 psy, w wieku 1-28 mc., zostały losowo podzielone na 2 grupy. W grupie nr 1 liczącej 43 psy podawano dożylnie (i.v.) 3 x w odstępstwie 24 godzin koci IFN-ω w dawce 2,5 x 106 j.m./kg, natomiast w drugiej grupie liczącej 49 psów, podawano placebo (płyn fizjologiczny). W grupie psów leczonych obserwowano istotną poprawę stanu klinicznego i zmniejszenie śmiertelności w porównaniu do grupy kontrolnej. W grupie pierwszej nie przeżyły tylko 3 osobniki, natomiast w grupie drugiej nie przeżyło 14 psów (8).

Badania te sugerują, że stosowanie kociego IFN-ω w leczeniu parwowirozy psów jest korzystne, ponieważ powoduje złagodzenie objawów klinicznych oraz obniżenie śmiertelności zakażonych zwierząt.

Rekombinowany ludzki czynnik stymulujący wzrost kolonii granulocytów

W terapii psów i k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy