Gabapentyna i pregabalina w leczeniu padaczki i bólu przewlekłego u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Gabapentyna i pregabalina w leczeniu padaczki i bólu przewlekłego u zwierząt

Właściwości farmakokinetyczne

U psów gabapentyna dobrze i szybko wchłania się po podaniu doustnym, biodostępność wynosi ok. 80% (po podaniu dawki 50 mg/kg). Maksymalne stężenie leku we krwi (Cmax) pojawia się po ok. 1,5-2 godz. po podaniu. W bardzo niewielkim stopniu wiąże się z białkami krwi (poniżej 3%). Gabapentyna jest częściowo metabolizowana (ok. 30-40% dawki), powstający metabolit jest nieaktywny. Wydalana jest z moczem. Okres półtrwania wynosi ok. 2-4 godz. (1, 5, 8, 11).

U kotów gabapentyna bardzo dobrze wchłania się po podaniu doustnym, biodostępność: ok. 90%, lecz obserwuje się w tym zakresie znaczne różnice osobnicze. Cmax pojawia się po ok. 1,5 godz. po podaniu. Objętość dystrybucji jest stosunkowo niska – 0,65 l/kg. Średni okres półtrwania wynosi ok. 3 godz. (6, 8, 10).

U koni gabapentyna szybko wchłania się po podaniu doustnym, Cmax pojawia się średnio po 1,4 godz. (8). Jednak biodostępność po podaniu doustnym nie jest wysoka (ok. 16%) (6). Zróżnicowane informacje dotyczą okresu półtrwania u koni; wg jednych źródeł wynosi ok. 3,4 godz. (8), według innych jest dłuższy – ok. 8 godz. (6).

U ludzi zaobserwowano, że wchłanianie leku zależy od dawki; wraz ze wzrostem dawki zmniejsza się biodostępność. Obecność pokarmu jedynie w niewielkim stopniu wpływa na szybkość i stopień wchłaniania. Lek w bardzo niewielkim stopniu wiąże się z białkami krwi. U ludzi gabapentyna w całości wydalana jest w stanie niezmienionym. Okres półtrwania wynosi 5-7 godz. (8).

Stężenie terapeutyczne gabapentyny wynosi ok. 4-16 μg/ml (8).

Przeciwwskazania

Gabapentyna jest przeciwwskazana u pacjentów nadwrażliwych na lek. U ludzi konieczna jest modyfikacja dawki w przypadku niewydolności nerek. U psów, ze względu na metabolizm gabapentyny, nie jest wymagana modyfikacja dawki u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami funkcji nerek (8). Ze względu na wątrobowy metabolizm leku na działanie gabapentyny mogą wpływać zaburzenia funkcji wątroby (6).

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy