Druk 3D w służbie ortopedii – wywiadu udzielił Maciej Szczepański #vetstudent - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Druk 3D w służbie ortopedii – wywiadu udzielił Maciej Szczepański #vetstudent

Maciej Szczepański
fot. dzięki uprzejmości Macieja Szczepańskiego

Maciej Szczepański jest studentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który swoją przyszłość wiąże z ortopedią. Rozwijając swoje pasje zauważył niszę, którą postanowił zapełnić tworząc unikatowy projekt protezowania 3D. Obecnie rozwija go we współpracy z firmą Glaze Prosthetics, aby wynieść go na następny poziom i umożliwić dostęp do protez szerokiej grupie zwierzęcych pacjentów. Nie traćcie go z oczu, pewnie nie raz jeszcze czymś nas zaskoczy!

Zawsze marzyłeś o studiowaniu medycyny weterynaryjnej?

Od zawsze interesowały mnie nauki przyrodnicze, dlatego też wybrałem liceum o profilu biologiczno-chemicznym i już wtedy wiedziałem, że chce powiązać swoją przyszłość z naukami medycznymi. Przez długi okres czasu myślałem o stomatologii, ale po maturze składałem dokumenty tylko na weterynarię – moje plany trochę zweryfikowała matura. W tym momencie, patrząc wstecz uważam to za dobrą decyzję, że wtedy zostałem przy medycynie weterynaryjnej.

W którymś momencie studiów pojawiło się zainteresowanie profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem urazów i chorób narządu ruchu. Jak zaczęła się Twoja historia z ortopedią?

Chirurgia od początku studiów ciekawiła mnie najbardziej, zawsze z chęcią przyglądałem się zabiegom w gabinetach. Na trzecim roku miałem pierwszą styczność z zabiegiem ortopedycznym i od razu mi się spodobało. Dalej już sam, na własną rękę, doczytywałem artykuły oraz książki ortopedyczne. W przyszłości to właśnie w ortopedii weterynaryjnej chciałbym się specjalizować, ale jak wiadomo na początku muszę poznać dokładnie podstawy zawodu, żeby myśleć o tak wąskiej specjalizacji.

Chirurgia i nowoczesne technologie są dziś dość dobrze ze sobą zgrane. Czy medycyna weterynaryjna i druk 3D są równie dobrze dostrojone do swoich potrzeb?

Każde zwierzę jest inne, więc protezy lub inne przedmioty ortopedyczne muszą być często indywidualnie, dopasowane do potrzeb oraz ciała zwierzęcia. Taką możliwość dają drukarki 3D, przedmioty te są zwykle o wiele tańsze niż tradycyjne metody, a przy tym są równie wytrzymałe.

Jak tworzy się i dopasowuje do konkretnego pacjenta protezę przygotowywaną w technologii druku 3D? Jakim pacjentom są one dedykowane?

Sam proces tworzenia polega na pobraniu wycisku oraz stworzeniu odlewu z gipsu następnie po zeskanowaniu odlewu i stworzeniu jego cyfrowego odpowiednika nadchodzi czas projektowania. Później już tylko druk, przymiarki i testy, czy wszystko działa tak jak powinno oraz ewentualne poprawki.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.