Druk 3D w służbie ortopedii – wywiadu udzielił Maciej Szczepański #vetstudent - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Druk 3D w służbie ortopedii – wywiadu udzielił Maciej Szczepański #vetstudent

W Stanach Zjednoczonych takie alternatywne dla endoprotez techniki stosuje się z powodzeniem od lat. Dlaczego u nas ten pomysł dopiero rozkwita?

Sam zadawałem sobie to pytanie, kiedy zaczynałem pracować nad projektem i nadal nie znalazłem odpowiedzi, ponieważ dla mnie wykorzystanie druku 3D w weterynarii jest bardzo oczywiste i widzę w tym dużo możliwości. Mam nadzieje, że uda mi się wnieść dużo ciekawych pomysłów w temacie protez dla zwierząt w Polsce. Na pewno pomoże mi w tym firma Glaze Prosthetics, z którą podjąłem współpracę i razem wspólnymi siłami zaczynamy prace nad wysokiej jakości indywidualnymi protezami dla zwierząt drukowanymi na drukarkach 3D.

W tym projekcie jest wszystko – nowoczesne technologie, materiały i ciekawy pomysł. Jak narodził się pomysł na tego typu badania i jakie są największe zalety takiej formy protezowania?

Pomysł wziął się głównie z mojego zainteresowania ortopedią, więc znalazłem nisze w Polsce która można zapełnić. Największymi zaletami metody druku 3D jest indywidualne dopasowanie protezy pod potrzeby zwierzęcia oraz stosunkowo niski koszt w porównaniu do innych metod oraz jest wiele możliwości wykorzystania druku w weterynarii poza protezami.

Jesteś na etapie testów i ulepszeń, a pierwsze próby protezowania zostały już podjęte. Jakie ważne dla Ciebie wnioski pojawiły się w tej fazie projektu, czy są jakieś elementy, które na ten moment będą jeszcze wymagały ulepszenia?

Myślę, że elementów do poprawki jest bardzo dużo, tak jak wspomniałem sam się dopiero tego uczę, niestety nie ma książek związanych z tematem protez dla zwierząt lub nie potrafiłem ich odszukać, więc muszę uczyć się wszystkiego na własnych błędach. Pomimo to mam nadzieje, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Gdy w grę wchodzą postępujące zwyrodnienia układu mięśniowego i stawów, Twój pomysł staje się naprawdę ogromną szansą na poprawę jakości życia dla pacjentów po amputacji kończyn. Jakie cele stawiał Pan przed sobą rozpoczynając ten projekt i czy udaje się je sukcesywnie realizować?

Chciałem przede wszystkim nauczyć się wiele odnośnie protez dla zwierząt, poznać biomechanikę ruchu psa oraz kota, stworzyć minimum dwie protezy przed fazą komercjalizacji. Do tej pory wypełniam zadania zgodnie z założeniami.

Twój projekt spełnia wszystkie kryteria innowacyjności, jest kreatywny i ma naprawdę ogromny potencjał naukowy. Obecnie jesteś laureatem stypendium „Magistrant wdrożeniowy na UPWr”. Gratulacje! Jak pomoże Ci to w rozwoju pomysłu?

Dziękuje bardzo. Bez wątpienia uzyskanie stypendium zmotywowało mnie do dalszej pracy oraz nie musiałem już wykorzystywać prywatnych środków, dzięki czemu mogłem pozwolić sobie na więcej. Program pomógł mi również w nagłośnieniu projektu dzięki czemu wiele firm oraz wielu potencjalnych przyszłych pacjentów odezwało się do mnie. Dzięki nagłośnieniu projektu firma Zortrax zaoferowała mi również wysokiej jakości drukarkę 3D co na pewno usprawni etap prototypowania.

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.