Uraz stawu szczytowo-obrotowego – okiem radiologa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Uraz stawu szczytowo-obrotowego – okiem radiologa – opis przypadku

Opis przypadku

Do Kliniki zgłosili się właściciele z 6-miesięczną suką rasy nova scotia duck tolling retriever, która została potrącona przez samochód osobowy około 40 minut wcześniej. Z danych z wywiadu wiadomo było, że samochód poruszał się z prędkością ok. 30 km/h. Pies został uderzony w okolicy głowy po stronie prawej. W momencie przyjęcia pacjentka była w pełni świadoma, parametry życiowe były w normie, poza tachykardią i tachypnoe.

Po wstępnej ocenie stanu klinicznego i przeprowadzeniu badania pacjentkę skierowano na badanie RTG kręgosłupa szyjnego, z rozpoznaniem klinicznym silnej bolesności karku i potylicy z nasilaniem się bólu przy zginaniu głowy. Badanie RTG przeprowadzono po zastosowaniu sedacji za pomocą butorfanolu w dawce 0,25 mg/kg podanego dożylnie. Wykonano zdjęcia RTG w ułożeniu bocznym oraz brzuszno-grzbietowym. Nie stwierdzono istotnych zmian urazowych w otrzymanych obrazach rentgenowskich. Z powodu utrzymującej się silnej bolesności szyi oraz stwierdzonej w badaniu po sedacji niewielkiej luźności w obszarze stawów szczytowo-potylicznego i szczytowo-obrotowego pacjentka została skierowana na badanie tomografii komputerowej. Badanie przeprowadzono techniką spiralną z zastosowaniem warstw grubości 0,6 mm, po uprzednim wprowadzeniu pacjentki w sen podstawowy propofolem. Szyję ustabilizowano miękkim opatrunkiem ustalającym, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom rdzenia kręgowego.

Obrazy z badania opracowano na stacji diagnostycznej, wykonując dodatkowe rekonstrukcje wielopłaszczyznowe oraz trójwymiarowe. Na podstawie obrazów TK stwierdzono złamanie zęba kręgu obrotowego typu I wg Andersona i D’Alonzo. Nie stwierdzono cech niestabilności szczytowo-obrotowej, niemniej jednak, mając na uwadze możliwość uszkodzenia aparatu więzadłowego stawu, przeprowadzono także badanie MRI okolicy w celu pełniejszej diagnozy.

Badanie rezonansu magnetycznego przeprowadzono w podtrzymanym śnie podstawowym za pomocą izofluranu. Wykonano obrazy T1-zależ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.