Tomografia komputerowa stawów łokciowych psa. Cz. I. Prawidłowa anatomia przekrojowa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tomografia komputerowa stawów łokciowych psa. Cz. I. Prawidłowa anatomia przekrojowa

Istotne jest również oprogramowanie, z którego korzysta przeglądający. Profesjonalne stacje diagnostyczne używane w pracowniach tomografii komputerowej z racji kosztów nie są używane w gabinetach lekarzy klinicystów. Niemniej jednak istnieje wiele dostępnych aplikacji typu freeware do przeglądania obrazów medycznych, które zawierają wbudowane podstawowe narzędzia do tworzenia przynajmniej rekonstrukcji wielopłaszczyznowych (ang. multiplanar reformating – MPR).

Przy samodzielnym oglądaniu i ocenianiu zdjęć, do czego namawiam, należy pamiętać o odpowiednim doborze parametrów okna diagnostycznego. Częstym problemem zgłaszanym przez lekarzy, którzy oglądają zdjęcia swoich pacjentów, jest zła widoczność kości. Powodem jest nieodpowiedni dobór okna diagnostycznego. W oknie tkanek miękkich, wykorzystywanym do oceny mięśni, kości przedstawiają się w postaci białych, bliżej nieokreślonych plam. Nie można odróżnić warstwy korowej kości od istoty gąbczastej, a drobne struktury kostne zlewają się z większymi.

Podobnie w oknie kostnym – praktycznie niemożliwa staje się ocena mięśni. Warto również, analizując obrazy, zwracać uwagę na artefakty, które mogą imitować patologie. Wskazana jest także ocena, czy z punktu widzenia technicznego badanie jest zrobione prawidłowo. Obydwa stawy łokciowe winny być obrazowane jednocześnie, w ułożeniu mostkowym pacjenta. Skanowanie przeprowadza się z wykorzystaniem techniki cienkich warstw, tj. od 0,5 mm do 1,5 mm (zazwyczaj 1 mm), a także filtrów wysokiej rozdzielczości i matrycy przynajmniej 512 x 512 pikseli (najlepiej 1024 x 1024). Grubość skanu oraz wielkość matrycy zapisane są w danych zdjęcia i widoczne na ekranie monitora. Obrazy grubsze niż 1,5 mm należy uznać za mało diagnostyczne. Filtry wysokiej rozdzielczości cechuje dobre wyostrzenie krawędzi (4, 5).

Nie powinno się przejmować obrazami z dużym szumem lub tzw. artefaktami kołowymi, które są bardzo częste przy badaniu wysokiej rozdzielczości i nie wpływają na wartość ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.