Ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym

Ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie pęcherzyka występuje dość rzadko u zwierząt. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zapalenia jest zawsze zgrubienie ściany pęcherzyka. W świetle można uwidocznić zagęszczenia żółci, a czasem kamienie (ryc. 13, s. 66).

Istotnym objawem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest tzw. dodatni objaw Murphy’ego. Charakteryzuje się on bólem po uciśnięciu okolica pęcherzyka przez głowicę ultrasonograficzną. Brak reakcji bólowej nie wyklucza jednak ostrej choroby. Warto o tym pamiętać, gdyż u zwierząt z głęboką klatką piersiową dostęp głowicy w okolice pęcherzyka staje się niemożliwy, a w przypadku ciężkiego zapalenia może dojść do odnerwienia jego ściany i braku bólu.

Jednym z typów ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest tzw. rozedmowe zapalenie. Charakteryzuje się ono zgrubieniem ściany o zwiększonej echogeniczności. W świetle i przyściennie widoczne są artefakty odbić wielokrotnych i cieni akustycznych wywołanych obecnością banieczek gazu. Gaz unosi się na powierzchni żółci, widoczny jest w ścianie, w nacieku wokół oraz w drogach żółciowych (11).

Inną formą ostrego zapalenia jest tzw. pęcherzyk śluzowaty, czyli mucocele. Charakteryzuje się on znacznym poszerzeniem, zgrubieniem ściany i obecności mas w świetle, które nie ulegają przemieszczaniu podczas zmiany położenia. Osad w świetle pęcherzyka przyjmuje kształt gwiazdy, rozety czy owocu kiwi (12). W konsekwencji mucocele prowadzi do niedrożności dróg żółciowych i przy tego rodzaju zapaleniu warto rozważyć cholecystektomię (ryc. 14, s. 66).

Niedrożność dróg żółciowych

Niedrożność dróg żółciowych może powstać z wielu przyczyn, takich jak: kamica, ucisk na przewód żółciowy, który wspólnie, wtórnie do nowotworu czy obrzęku powstałego w wyniku zapalenia trzustki i dwunastnicy, może być również konsekwencją zmian w samym miąższu wątroby. Obraz ultrasonograficzny niedrożności dróg żółciowych zależy od czasu jego trwania i stopnia niedrożności,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy