Ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym

Ostre choroby jamy brzusznej w obrazie ultrasonograficznym

Ostre zapalenie i wrzody przewodu pokarmowego

Zapalenia przewodu pokarmowego

W przypadku ostrych zmian zapalnych przewodu pokarmowego badanie ultrasonograficzne może być wyłącznie pomocne w zmianach chorobowych, które obejmują nie tylko warstwę błony śluzowej, ale i błony podśluzowej czy mięśniowej. Procesy powierzchowne, nawet z towarzyszącymi nadżerkami w błonie śluzowej, zazwyczaj nie są widoczne w badaniu ultrasonograficznym.

Obraz ultrasonograficzny zapalenia charakteryzuje się symetrycznym zgrubieniem ściany z zachowaną budową warstwową (ryc. 8, s. 64). W rzadkich przypadkach obrzęk zapalny może być tak duży, że zaciera prawidłową warstwowość budowy, imitując tym samym zmiany o charakterze rozrostowym. Zapaleniu czasem towarzyszy odczyn zapalny, otrzewnowy wokół żołądka i pomiędzy pętlami jelit (5). Nierzadko widoczna jest okoliczna limfoadenopatia. W przebiegu ostrego zapalenia żołądka często widoczna jest jego retencja. W sytuacji podejrzenia ostrego zapalenia żołądka czy jelit przy braku towarzyszących temu zmian w obrazie ultrasonograficznym przydatne jest badanie dopplerowskie ściany przewodu pokarmowego, W zapaleniu dochodzi do znacznego przekrwienia ściany widocznego w opcji dopplera kolorowego, w przeciwieństwie do ściany nie objętej tym procesem, gdzie jest brak sygnału przepływu.

Wrzody

Wrzody żołądka najczęściej towarzyszą zapaleniu. Wygląd zmian zależy od stopnia rozległości stanu chorobowego. Doświadczony badający jest w stanie wykryć wrzód o średnicy około 3-4 mm (6). Czasem jednak nawet duże owrzodzenia mogą być niewidoczne w badaniu ze względu na dużą ilość gazu w świetle narządu czy w wyniku dużego otłuszczenia zwierzęcia.

Wrzody w obrazie ultrasonograficznym widoczne są jako ogniskowe zgrubienie ściany, gdzie w miejscu samego owrzodzenia widoczna jest utrata warstwowości ściany. Krater wrzodu często zawiera powietrze i ma obraz hiperechogenicznej zmiany ogniskowej z objawem tzw. rewerbacji, czyli ma postać linijnych od...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy