Górne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Górne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym – cz. I

Obecnie badanie ultrasonograficzne jest rutynową procedurą w praktyce weterynaryjnej, zwłaszcza w diagnostyce chorób urologicznych. Z punktu widzenia diagnostyki urologicznej badanie USG dostarcza więcej informacji w porównaniu z przeglądowymi zdjęciami rentgenowskimi. W przeciwieństwie do badania RTG umożliwia zobrazowanie nerek u zwierząt z małą ilością tkanki tłuszczowej lub kachektycznych oraz u zwierząt z wodobrzuszem.

Ponadto na podstawie przeglądowego zdjęcia RTG można stwierdzić jedynie zmiany w wielkości i kształcie nerek, natomiast badanie USG pozwala na różnicowanie takich przyczyn powiększenia i zniekształcenia nerek jak: obecność płynu podtorebkowego, poszerzone miedniczki nerkowe, wielotorbielowatość nerek czy zmiany nowotworowe. W przeciwieństwie do badania radiologicznego badaniem USG łatwo również zobrazować płyn okołonerkowy oraz poszerzone moczowody.

Badanie USG pozwala na dokładne określenie lokalizacji danej zmiany, co jest wykorzystywane w pobieraniu materiału do badań. Biopsja (zarówno cienkoigłowa, jak i tkankowa), punkcja miedniczki nerkowej czy pielografia wstępująca są znacznie łatwiejsze i dokładniejsze, jeśli są wykonywane pod kontrolą USG (1, 2).

Przewaga badania USG nad RTG jest bezsprzeczna, jednak istnieją pewne ograniczenia tej metody. W przypadku psów ras olbrzymich lub silnie otłuszczonych mogą pojawić się problemy w uwidocznieniu nerek. Również obecność gazu w jelitach utrudnia ich wizualizację. Cieniujące kamienie moczowe łatwiej odnaleźć na zdjęciu RTG niż w trakcie badania USG (zwłaszcza u niespokojnych pacjentów oraz w przypadku kamicy moczowodowej, która nie powoduje znacznego poszerzenia moczowodów). Często najlepsze wyniki w wykrywaniu chorób układu moczowego uzyskuje się, łącząc badanie USG z RTG, gdyż obie techniki wzajemnie się uzupełniają i dostarczają wielu cennych informacji dla dalszego postępowania.

Ultrasonografia nie dostarcza informacji na temat jakościowego funkcjonowania nerek w przeciwieństw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy