Diagnostyka różnicowa objawów wielomoczu i zwiększonego pragnienia u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka różnicowa objawów wielomoczu i zwiększonego pragnienia u psów i kotów

Przyczyny poliurii

Przyczyną poliurii pierwotnej mogą być różne mechanizmy patofizjologiczne. Jednym z nich jest diureza osmotyczna wywołana obecnością w moczu substancji osmotycznie czynnych, nie podlegających resorpcji kanalikowej (np. glukoza) – substancje te, pierwotnie wydalone, nie są wchłaniane ponownie lub możliwość ich resorpcji jest przekroczona (cukrzyca, zespół Fanconiego i inne nefropatie, ostre i przewlekłe zapalenie nerek, akromegalia z wtórną cukrzycą, diureza poobstrukcyjna). Wzrasta w takich przypadkach gęstość moczu pierwotnego, co doprowadza do mechanizmów prowadzących do rozcieńczenia roztworu, a co za tym idzie – zwiększenia objętości moczu (2, 5).

Inną przyczyną pierwotnej poliurii jest niewrażliwość kanalików nerkowych na ADH (hormon antydiuretyczny) lub blokowanie receptorów ADH przez endotoksyny bakteryjne, wapń lub kortyzol. W tych przypadkach nerki nie są zdolne do zagęszczania moczu mimo prawidłowego stężenia wazopresyny w osoczu. Może być to pierwotna wrodzona niewrażliwość kanalików na ADH występująca niezwykle rzadko, opisana tylko u psów jako pierwotna nerkowa moczówka prosta. Wtórna nerkowa moczówka prosta jest jedną z najczęstszych przyczyn wielomoczu. U podłoża tego zjawiska leży wiele różnych chorób (nadczynność kory nadnerczy, hiperkalcemia, w tym na tle nowotworowym, hipokalemia, hiperaldosteronizm, endotoksyny bakteryjne, np. przy ropomaciczu, ropnym zapaleniu nerek), w przebiegu których dochodzi do blokowania receptorów ADH.

Niedobór ADH całkowity lub częściowy (ośrodkowa moczówka prosta) powoduje ograniczenie wchłaniania zwrotnego wody w kanalikach dalszych i zbiorczych. Może mieć podłoże idiopatyczne, nowotworowe, zapalne, pasożytnicze lub urazowe.

Zmniejszona osmolalność rdzenia

Jest to zmniejszenie ilości substancji osmotycznie czynnych. Fizjologicznie rdzeń nerki ma zwiększoną osmolalność. Umożliwiają to układ i budowa nefronów i cewek zbiorczych oraz gromadzenie w tkance śródmiąższowej rdzenia subst...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy