Diagnostyka różnicowa objawów wielomoczu i zwiększonego pragnienia u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka różnicowa objawów wielomoczu i zwiększonego pragnienia u psów i kotów

Woda to podstawowy składnik organizmów żywych. Tworzy środowisko, w którym przebiega większość procesów życiowych oraz jest rozpuszczalnikiem wielu substancji. Całkowita objętość wody w organizmie (TBW – total body water) występuje w trzech przestrzeniach: wewnątrzkomórkowej, zewnątrzkomórkowej (osocze, płyn tkankowy, chłonka) i transkomórkowej (płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn w jamach ciała, soki trawienne).

Woda spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Stanowi ona środowisko dla wszystkich procesów życiowych zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej objętości i ciśnienia krwi. Bierze udział w procesach oczyszczania organizmu z ubocznych produktów przemiany materii oraz w procesie termoregulacji.

Woda ustrojowa to roztwór różnych jonów nieorganicznych i organicznych. Obecność składników mineralnych w formie jonowej wiąże się z utrzymaniem wody, zarówno w krążeniu, jak i w tkankach. Jony wpływają na utrzymanie ciśnienia osmotycznego oraz współuczestniczą w utrzymywaniu stałego odczynu środowiska, ponieważ niektóre są składnikami układów buforowych. Elektrolity uczestniczą też w wymianie gazowej i determinują potencjały błonowe. Najważniejszymi elektrolitami rozpuszczonymi w płynach ustrojowych są: sód, potas, wapń, magnez, chlor, anion wodorowęglanowy i fosforanowy oraz jony organiczne. Jony sodowe i chlorkowe są jonami zewnątrzkomórkowymi, natomiast jony potasowe – wewnątrzkomórkowymi.

Organizm przyjmuje wodę w wyniku pobierania płynów oraz pokarmu, traci ją natomiast w procesie wydalania moczu i kału, wydzielania potu, parowania z powierzchni skóry, wydychania pary wodnej z płuc i dróg oddechowych czy też wydzielania śliny, śluzu, łez.

Powstawanie moczu związane jest z trzema procesami. Pierwszym z nich jest filtracja kłębuszkowa, która polega na przechodzeniu wody i substancji w niej rozpuszczonych do przestrzeni kłębuszka. Przez błonę filtracyjną nie przenikają białka, a jedynie nieznaczne ilości albumin. Przesącz kłę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy