Diagnostyka obrazowa zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka obrazowa zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów

Badania wykazały, że rąbek cienki stanowi zwykle objaw incydentalny, niekoniecznie związany z chorobą nerek. Objaw pasma natomiast częściej występował w przebiegu chorób nerek przebiegających z azotemią oraz był częściej diagnozowany u pacjentów z FIP. Należy więc zwracać uwagę na obecność rąbka, w szczególności grubego, jednak nie należy go jednoznacznie wiązać z FIP. Wiemy, że objaw ten może występować także u zdrowych zwierząt, a ocena nerek powinna opierać się na kilku parametrach.

Rzadziej w miąższu nerek udaje się uwidocznić ziarniniaki, które zresztą opisywane są także w innych narządach. Ziarniniaki w badaniu ultrasonograficznym są zazwyczaj mniej lub bardziej owalnymi ogniskami o różnej echogeniczności i zmiennym stopniu odgraniczenia od okolicznych tkanek. Sonograficznie zmian tych nie sposób jednoznacznie odróżnić od innych ogniskowych nacieczeń zapalnych czy nowotworowych, dlatego w diagnostyce sonograficznej FIP istotna jest holistyczna interpretacja obrazu.

W okolicy nerek można ponadto zaobserwować obecność zaotrzewnowych kumulatów płynu oraz hiperechogeniczną tkankę tłuszczową. Także silne podniesienie echogeniczności tkanki tłuszczowej związanej z otrzewną jest częstym objawem obserwowanym w badaniu jamy brzusznej i jamy miednicy. Taki obraz odzwierciedla proces zapalny. Podobnie może zachowywać się tkanka tłuszczowa śródpiersia oraz tkanka tłuszczowa osierdziowa.

Częstym objawem choroby jest limfadenomegalia. Powiększeniu węzłów chłonnych może towarzyszyć zatarcie typowej dla nich ziarnistej tekstury oraz ogólne obniżenie echogeniczności. Częstym wariantem obrazu jest obecność śródmiąższowych, słabo odgraniczonych hipoechogenicznych obszarów o owalnym kształcie, które mogą odpowiadać ziarniniakom. Podobnie jak w przypadku przewodu pokarmowego zdarza się, że od węzłów chłonnych odchodzą rozlane hipoechogeniczne obszary naciekające okoliczne tkanki i narządy. Powiększenie węzłów chłonnych może także dotyczyć węzłów chłonnych śródpiersi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.