Badanie płynów z jam ciała w codziennej praktyce małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie płynów z jam ciała w codziennej praktyce małych zwierząt

Ocena płynu i jego klasyfikacja

Pierwszym ważnym elementem badania płynu jest jego badanie fizykalne. Już na podstawie zabarwienia, przejrzystości i zapachu można podejrzewać pochodzenie płynu. Autorzy w swojej praktyce u psów najczęściej spotykają się z wodobrzuszem i wodopiersiem spowodowanym chorobami naczyniowymi. Dość często stwierdza się w jamie brzusznej krew i wysięk zapalny, rzadziej przesięk i chłonkę. U kotów dominuje wysięk towarzyszący zakaźnemu zapaleniu otrzewnej, zmodyfikowany przesięk towarzyszący chorobom serca i nieco rzadziej wysięk nowotworowy gromadzący się w klatce piersiowej w przebiegu chłoniaka.

Przesięk towarzyszący hipoalbuminemii i niektórym chorobom wątroby jest bezbarwny i przejrzysty (ryc. 3). Zmodyfikowany przesięk występujący w chorobach serca ma barwę czerwonawą, rzadziej żółtawą (ryc. 4, s. 74). Wysięk zapalny towarzyszący zakażeniom bakteryjnym będzie gęsty, białawy, żółtawy lub podbarwiony krwią, zawierający często strąty. W przypadku zakażenia bakteriami beztlenowymi może mieć barwę zielonkawą lub brązowawą i specyficzną, słodkawą woń.

Mlecznobiały lub mlecznoróżowy płyn świadczyć może o wynaczynieniu chłonki, nowotworach (chłoniaki, raki), gruźlicy lub infekcjach. Krew, wynaczyniona do jamy otrzewnej po urazie lub w wyniku perforacji guza, makroskopowo nie będzie się różnić od krwi z naczyń krwionośnych. Barwa żółta płynu może świadczyć o pęknięciu pęcherza moczowego (płyn przejrzysty), zapaleniu otrzewnej (płyn mętny) lub martwicy ściany jelit (obecne smużki krwi) (9). Charakterystyczny jest płyn gromadzący się w jamie otrzewnej lub opłucnej w przebiegu wirusowego wysiękowego zapalenia otrzewnej u kotów. Jest on żółtawy, przejrzysty, lekko ciągnący i daje wynik dodatni w próbie Rivalty (ryc. 5, ryc. 6, s. 74).

Do oznaczania ciężaru właściwego i białka całkowitego używa się refraktometru, urządzenia, które w większości zakładów weterynaryjnych jest używane do oznaczania ciężaru właściwego moczu. Można też uż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy