Badanie dopplerowskie naczyń wątroby

Badanie dopplerowskie naczyń wątroby

Co to jest zespolenie wrotno-oboczne?

Zespolenie wrotno-oboczne to nieprawidłowe połączenie naczyń, w wyniku którego krew płynąca żyłą wrotną lub jej odgałęzieniami omija wątrobę i kieruje się bezpośrednio do krążenia systemowego.

Zespolenia wrotno-oboczne dzieli się na zespolenia wrodzone lub nabyte, pojedyncze lub mnogie oraz zewnątrzwątrobowe lub wewnatrzwątrobowe.

Wrodzone zespolenia wrotno-oboczne zewnątrzwątrobowe

Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne zewnątrzwątrobowe powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju żył żółtkowych łączących w życiu płodowym żyłę wrotną z żyłą główną doogonową. Wada ta dotyczy przede wszystkim ras psów małych i miniaturowych, takich jak yorkshire terrier, cairn terrier, maltańczyk, shih-tzu, sznaucer miniaturowy i pudel. U kotów predysponowanymi rasami są persy, koty himalajskie i brytyjskie oraz mieszańce (10, 11).

Wyróżnia się różne typy wrodzonych zespoleń wrotno-obocznych zewnatrzwątrobowych. Najczęściej dotyczą pnia żyły wrotnej z odgałęzieniami, takimi jak żołądkowo-śledzionowe, czyli: połączenie żyły wrotnej z żyłą śledzionową, żołądkową lewą, żołądkową-sieciową czy żołądkowo-dwunastniczymi: prawą żołądkową, trzustkowo-dwunastniczą oraz z żyłą główną doogonową i żyłą nieparzystą. Rzadziej występuje połączenie z żyłą nerkową i okrężniczą i żyłą piersiową wewnętrzną.

Wrodzone wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-oboczne

Jest wynikiem przetrwałego połączenia żyły pępkowej z żyłą główną doogonową. Połączenie tych naczyń w życiu płodowym pozwalało na przepływ krwi z płodu bezpośrednio do łożyska matki z ominięciem wątroby. Zazwyczaj w kilka dni po narodzinach naczynia te zamykają się, pozwalając przy tym na przepływ krwi przez miąższ wątroby. Ten rodzaj zespoleń występuje zdecydowanie rzadziej i dotyczy przede wszystkim ras dużych i olbrzymich, jak: labrador, golden retriever, seter irlandzki. Do tej grupy zalicza się również niedorozwój żyły wrotnej HMD. Predysponowaną rasą do wystąpienia niedorozwoju żyły w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy