Diagnostyka ultrasonograficzna tarczycy u psów i kotów

Diagnostyka ultrasonograficzna tarczycy u psów i kotów

Torbiele

Torbiele tarczycy rzadko występują u zwierząt. Są to zmiany bezechowe różnej wielkości o nieregularnych ścianach, czasem z widocznymi przegrodami. Najczęściej są obserwowane u kotów z objawami nadczynności tarczycy, rzadziej u psów. W diagnostyce różnicowej torbieli należy brać pod uwagę przytarczyce, które podobnie jak torbiele mają niską echogeniczność (4) (ryc. 2).

Nowotwory

Najczęstszymi nowotworami tarczycy u psów są rak i – nieco rzadziej – gruczolak (ryc. 3, ryc. 4).

Dwie trzecie zmian o charakterze raka zlokalizowanych jest w jednym płacie, zaś jedna trzecia – w obu płatach. Tylko w 10-20% przypadków rak tarczycy produkuje hormony tarczycy, powodując jej nadczynność. W większości przypadków nie ma on wpływu na ilość wytwarzanych hormonów. Jedynie w przypadku masywnego niszczenia obu płatów można zaobserwować niedoczynność tego organu.

Rak tarczycy cechuje się dość dużymi rozmiarami o niejednorodnej, hipoechogenicznej strukturze, często z obecnością torbieli miąższowych i dystroficznej mineralizacji. Granice zmiany są zatarte, zaś sam guz często nacieka na okoliczne struktury, zwłaszcza przełyk i tętnice szyjne wspólne. Sam guz charakteryzuje się obfitym unaczynieniem widocznym w kolorowym dopplerze z dużym splotem tętniczym wokół zmiany. Nierzadko pojawiają się malformacje w postaci przetok tętniczo-żylnych. W przypadku dużych rozmiarów guza często trudno określić jego pierwotne miejsce wywodzenia. Przerzuty powstałe wtórnie do raka tarczycy obserwuje się najczęściej w węzłach chłonnych zagardłowych pośrodkowych, płucach, rzadziej w wątrobie, nerkach, kościach, śledzionie, nadnerczach czy mózgu.

Gruczolaki, w przeciwieństwie do raka, są zmianami małych rozmiarów, często przypadkowo wykrywanymi w badaniu ultrasonograficznym, nie dającymi objawów klinicznych.

Choroby tarczycy u kotów

W przeciwieństwie do psów u kotów najczęściej obserwuje się nadczynność tarczycy wynikającą z obecności gruczolaka lub przerostu gruczołoweg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy