Diagnostyka ultrasonograficzna ciał obcych w przewodzie pokarmowym u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka ultrasonograficzna ciał obcych w przewodzie pokarmowym u psów i kotów

Ciało obce

Ciała obce, które można znaleźć w przewodzie pokarmowym psów i kotów, stanowią rozległą i niejednorodną grupę struktur. Ich obraz zazwyczaj kojarzony jest z silnie echogenicznymi powierzchniami dającymi dystalny artefakt cienia akustycznego. Jednak w zależności od właściwości fizycznych oraz ułożenia względem osi promieniowania wiązki ultradźwięków ciała obce mogą również generować inne artefakty (np. reweberacje lub cienie brzegowe), jak i nie dawać ich wcale. Udowodniono, że rodzaj artefaktów jest zależny przede wszystkim od struktury powierzchni ciała obcego oraz jego zdolności do odbijania bądź pochłaniania dźwięków.

Siła odbicia wiązki ultradźwięków jest w dużej mierze związana z różnicą impedancji na granicy ciała obcego oraz przyległych tkanek. Impedancja akustyczna jest miarą oporu, jaki stawia ośrodek rozchodzącej się w nim fali dźwiękowej. Jest ona zależna od iloczynu gęstości ośrodka oraz prędkości rozchodzenia się w nim dźwięków. Z założenia, w ośrodkach o wysokiej gęstości (np. kość) dźwięki rozchodzą się szybko, a impedancja jest wysoka oraz przeciwnie, w przypadku niskiej gęstości ośrodka (np. powietrze) prędkość rozchodzenia się dźwięków maleje, jak i również impedancja. Czym większa różnica impedancji między przylegającymi do siebie powierzchniami, tym większe odbicie wiązki, co skutkuje otrzymaniem silnego (jasnego) echa. Kiedy większość ultradźwięków zostaje odbita, to jedynie niewielka ich ilość dostaje się do położonych głębiej obszarów badania, co też będzie skutkować mniejszą liczbą informacji (ciemniejszy obraz, cień akustyczny).

Obraz ciała obcego jest również zależny od struktury jego powierzchni (9). Ciała obce o nierównej powierzchni będą odbijać niepochłonięte fale w różnych kierunkach, co spowoduje powstanie cienia akustycznego. Do głowicy wraca wówczas mniejsza liczba ech, co skutkuje ciemnym (bezechowym, cichym) obszarem obrazu poniżej powierzchni badanej struktury. Wykazano, że te same ciała obce po wygładze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.