Diagnostyka radiograficzna w stomatologii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka radiograficzna w stomatologii

Wiele patologii leczonych w jamie ustnej nie jest widocznych w badaniu klinicznym, a rentgenodiagnostyka stanowi dla lekarza doskonałe narzędzie umożliwiające rozpoznanie stanu chorobowego, postawienie właściwej diagnozy i związane z tym implikacje kliniczne. Do podstawowych zadań badania radiograficznego w stomatologii weterynaryjnej zaliczamy (1-3,11-13, 15, 16, 26, 27):

ocenę pourazową zębów i szczęk,przetrwałe zęby mleczne,patologie rozwojowe zębów (np. brak zęba),nieprawidłowy zgryz,choroby przyzębia,choroby miazgi zębowej,zmiany rozrostowe w szczęce lub żuchwie,ocenę morfologii korzeni przed planowanym zabiegiem ekstrakcji,ocenę przed- i pooperacyjną.

Aby badanie radiograficzne miało pełne znaczenie diagnostyczne, musi być poprawnie wykonane oraz odpowiednio zinterpretowane. Wykonanie prawidłowego radiogramu, tak, by obraz zęba kształtem dokładnie odpowiadał oryginałowi, wymaga dużej precyzji (15).

Obecnie w stomatologii weterynaryjnej stosowane są 2 rodzaje badania radiologicznego (1, 6, 7, 11, 12) (ryc. 1, s. 16):

badanie przy użyciu sprzętu przeznaczonego do badań standardowych,badanie przy użyciu sprzętu przeznaczonego wyłącznie do badań stomatologicznych.

Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje wady i zalety. Niewątpliwie mniej kosztowne jest posługiwanie się sprzętem służącym do wykonywania wielu różnego rodzaju badań, w tym także do zdjęć stomatologicznych. Do oceny zębów w tej metodzie używa się 6 podstawowych projekcji (1, 11, 12): boczne skośne na obie strony szczęki lub żuchwy oraz wewnątrzustne strzałkowe szczęki lub żuchwy. Do oceny przedtrzonowców i trzonowców wykorzystuje się radiogramy wykonane w projekcjach bocznych skośnych. Głowa zwierzęcia ułożona jest na boku z linią grzbietu nosa równoległą do płaszczyzny odbiorczej i otwartą jamą ustną. Unosząc dobrzuszną część czaszki, uzyskuje się projekcję boczną skośną dobrzuszno-grzbietową, pozwalającą na ocenę przedtrzonowców i trzonowców szczęki leżącej na płaszczyźnie odbiorc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy