Diagnostyka i leczenie zwyrodnienia śluzowatego zastawki dwudzielnej u psów Cz. III. Stadium C - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie zwyrodnienia śluzowatego zastawki dwudzielnej u psów Cz. III. Stadium C

Inhibitory konwertazy angiotensyny

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ang. angiotensin-converting-enzyme inhibitors, ACE-I) to grupa leków, z których najczęściej w medycynie weterynaryjnej są wykorzystywane: benazepril, enalapril, ramipril i imidapril. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu konwertazy angiotensyny – enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II. Angiotensyna II w organizmie odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego krwi na skutek skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych (zwężenie światła naczyń) oraz stymulację wydzielania aldosteronu w układzie RAA. Efektem zahamowania przez ACE-I wytwarzania angiotensyny II jest ograniczenie skutków aktywacji osi RAA prowadzące do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenia obciążenia wstępnego i następczego serca.

Dodatkowo obserwuje się zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen oraz ograniczenie wpływu aktywacji układu współczulnego na pracę serca. Skuteczność stosowania ACE-I w leczeniu CHF w przebiegu MMVD jest niejednoznaczna. Pomimo przeprowadzenia badań potwierdzających ich skuteczność (29, 30), część środowiska kardiologów weterynaryjnych poddaje w wątpliwość zasadność ich stosowania w tej fazie choroby (31). Nie ma ewidentnych dowodów potwierdzających skuteczność stosowania ACE-I w połączeniu z furosemidem i pimobendanem u psów z ostrą niewydolnością serca (2).

Zarówno w fazie przewlekłej, jak i ostrej CHF ACVIM zaleca stosowanie ACE-I, np. benazeprilu lub enalaprilu, w dawce 0,5 mg/kg m.c. co 12 godzin w formie doustnej.

U psów z przewlekłą niewydolnością serca w przebiegu MMVD oprócz pimobendanu, diuretyków i leków z grupy ACE-I specjaliści z ACVIM rekomendują wprowadzenie innych leków tylko w celu leczenia przewlekłego migotania przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF). Leki z grupy beta-blokerów nie powinny być podawane u pacjentów w fazie C MMVD, chyba że zostały wprowadzone we wcześniejszych fazach chor...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy