Diagnostyka i leczenie chirurgiczne wodogłowia wewnętrznego u psów – przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka i leczenie chirurgiczne wodogłowia wewnętrznego u psów – przypadek kliniczny

Ze względu na niespecyficzność i szerokie spektrum możliwych do zaobserwowania objawów neurologicznych do ostatecznego rozpoznania wodogłowia niezbędne jest wykorzystywanie dodatkowych metod diagnostycznych, które z reguły pozwalają łatwo postawić diagnozę i często umożliwiają zróżnicowanie poszczególnych rodzajów tego zaburzenia.

Pierwszą metodą diagnostyczną jest przezciemiączkowe badanie ultrasonograficzne. Jest ono możliwe do wykonania u młodych psów z nieskostniałym ciemiączkiem dogrzbietowym. Zaletą tego badania jest możliwość jego wykonania bez konieczności znieczulania ogólnego pacjenta, natomiast ewidentną wadą – fakt, że nie jest możliwe do wykonania u każdego osobnika, u którego występuje podejrzenia wodogłowia.

Badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego pozwalają na lepsze zobrazowanie wodogłowia na podstawie pożądanych przekrojów oraz zwykle pozwalają na wykonanie odpowiednich pomiarów w obrębie komór mózgu pozwalających odróżnić wodogłowie od powiększenia układu komorowego mózgu bez znaczenia klinicznego (5). Badanie rezonansem magnetycznym, szczególnie po podaniu kontrastu, może pozwolić na zobrazowanie przyczyn wodogłowia ograniczających odpływ płynu mózgowo-rdzeniowego z układu komorowego. Zmiany takie jak: cysty, ziarniniaki, ropnie czy guzy nowotworowe są łatwiejsze do identyfikacji dzięki większej kontrastowości obrazu w stosunku do tomografii komputerowej. Minusem badania rezonansem magnetycznym jest konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego, co może nieść ryzyko dla życia badanego zwierzęcia. Dłuższy czas wykonywanego badania MRI, a więc i dłuższej anestezji, w stosunku do tomografii komputerowej, w przypadkach pacjentów z podejrzeniem wodogłowia i ze współistniejącą niewydolnością krążeniowo-oddechową z pewnością działa na korzyść tej drugiej metody diagnostycznej.

Metody leczenia wodogłowia wewnętrznego można podzielić na metody farmakologiczne oraz chirurgiczne. Często łączy się obie metody lecznicze, pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy