Nowe metody leczenia chorób skóry

Nowe metody leczenia chorób skóry

Terapia światłem (fotobimodulacja)

Zjawisko fotobiomodulacji jest powszechnie wykorzystywane w medycynie ludzkiej w stanach chorobowych, w których wymagane jest zmniejszanie zarówno reakcji zapalnej, jak i bólu.

Działanie metody polega na powodowaniu wzrostu wydzielania cytokin przeciwzapalnych. Tworzy środowisko sprzyjające gojeniu poprzez redukcję cytokin prozapalnych, takich jak TNF-alfa i interleukina 6. Kolejną korzyścią wynikającą ze stosowania fotobiomodulacji jest pozytywny wpływ w zakresie naprawy tkanek przez wzbudzanie czynników wzrostu i procesu angiogenezy (3, 10). Nieinwazyjny charakter tej terapii i brak skutków ubocznych zachęcają do prób stosowania tej formy leczenia w różnych problemach dermatologicznych u zwierząt, w tym w przypadku AZS u psów.

Ryc. 2. Efekt 4-tygodniowego leczenia pododermatitis zestawem Phovia u 8-letniego labradora; ryc. archiwum autorów

Ryc. 3. Leczenie skóry przestrzeni międzypalcowych zimną plazmą; ryc. archiwum autorów

W prowadzonych przez autorów badaniach nad zastosowaniem metody w ograniczaniu objawów zapalenia w przebiegu atopowego zapalenia skóry u psów wykorzystano zestaw Phovia (Vetoquinol) składający się ze źródła światła LED w postaci lampy działającej w automatycznym 2-minutowym cyklu, z żelu i płynu chromoforowego, który przygotowywano niedługo przed aplikacją na skórę, mieszając substancję jałową szpatułką. Technologia systemu Phovia wykorzystuje zdolność niektórych cząsteczek (chromoforów) do przetwarzania światła wydzielanego przez niebieską lampę LED, o szczytowej długości fali 440-460 nm, a następnie transformacji w szersze widmo emisyjne w widmie widzialnym (fluorescencja) o większej długości fali, o niższej energii. Warto zaznaczyć, że sam żel nie jest wchłaniany, a pozytywny wpływ osiągany jest przez naświetlanie obszaru skóry, w reakcji nie jest wytwarzane ciepło, dzięki czemu nie powoduje ona dyskomfortu u pacjentów. Jak wykazano, najskuteczniejsze długości wnikające w skórę i p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy