Melanoderma i łysienie yorkshire terrierów. Przykład wyłysień niezapalnych u psów

Melanoderma i łysienie yorkshire terrierów. Przykład wyłysień niezapalnych u psów

Przypadek „skórzastego ucha” u yorkshire terriera

8-miesięczny yorkshire terrier, płci męskiej został przyprowadzony do kliniki z objawami utraty włosa, zlokalizowanymi na głowie, kończynach i ogonie. Z wywiadu wynikało, że symptomy utrzymują się od kilku tygodni, a utrata włosa następowała stopniowo. W badaniu klinicznym stwierdzono obecność symetrycznych wyłysień głównie powierzchni zewnętrznych małżowin usznych (ryc. 1) oraz ogona na znacznej jego długości. Podobne obszary wyłysień u pacjenta obecne były również w okolicach boczno-tylnych powierzchni stawów skokowych. Uwagę zwróciła także znaczna hiperpigmentacja obszarów pozbawionych włosa. Oprócz wyłysień i hiperpigmentacji u pacjenta nie odnotowano innych wykwitów skórnych.

Ryc. 1. Widoczne wyłysienie i hiperpigmentacja małżowiny usznej u 8-miesięcznego yorkshire terriera; ryc. archiwum autorów

Właściciel zwierzęcia w wywiadzie stwierdził, że zmienione obszary skóry okresowo wydają się chłodniejsze od pozostałych rejonów ciała. Proces diagnostyczny objął wykonanie preparatu cytologicznego z powierzchni skóry oraz zeskrobin wraz z badaniem hodowlanym w kierunku dermatofitów. Dodatkowo oznaczono profil hormonalny tarczycy (FT4, cholesterol, współczynnik K). Przeprowadzone badania nie wykazały istotnych nieprawidłowości. Podjęto decyzje o wprowadzeniu farmakoterapii z zastosowaniem melatoniny w dawce 1 mg na dzień oraz minoxidilu w formie 5% roztworu stosowanego miejscowo 1 raz dziennie na pozbawione włosów obszary skóry. Właściciel psa, ze względu na obawy związane z ewentualnym wychłodzeniem chorych obszarów skóry, dodatkowo zmienił miejsce przebywania zwierzęcia z pomieszczenia z twardą, nieogrzewaną podłogą na pomieszczenie o wyższej temperaturze, wyłożone dywanem. Po kilku tygodniach zaobserwowano znaczną poprawę kliniczną w postaci odrostu okrywy włosowej w obrębie małżowin usznych (ryc. 2, s. 23) i ogona.

Ryc. 2. Odrost okrywy włosowej u pacjenta z ryc. 1 po terapii melatoniną i minoxidil...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy