kiedy organizm traktuje psa jak wroga?

Choroby autoimmunologiczne – kiedy organizm traktuje psa jak wroga?

Zapalenie gruczołów łojowych (SA) (ryc. 5) u psów jest schorzeniem złożonym i nie do końca poznanym. Niektóre rasy, takie jak pudle standardowe, akity i wyżeł węgierski krótkowłosy, są bardziej podatne na rozwój SA, co sugeruje czynnik genetyczny. Podstawowy mechanizm obejmuje odpowiedź immunologiczną lub autoimmunologiczną, która atakuje i niszczy gruczoły łojowe. Zapalenie może być spowodowane: pierwotnym zaburzeniem rogowacenia prowadzącym do niedrożności przewodów gruczołowych i wtórnego zapalenia, wadą anatomiczną powodującą wyciek lipidów i reakcję na ciało obce lub nieprawidłowy metabolizm lipidów skutkujący zniszczeniem gruczołów.

Ryc. 5. Przypadek Sebaceus adenitis u psa; fot. archiwum autorki

Zniszczenie gruczołów łojowych prowadzi do objawów takich jak łuszczenie się skóry, powstawanie strupów, wypadanie włosów oraz do wtórnych infekcji bakteryjnych.

Zapalenie naczyń (łac. vasculitis) (ryc. 6) u psów to zapalenie naczyń krwionośnych, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Często wynika z reakcji o podłożu immunologicznym, podczas której układ odpornościowy organizmu omyłkowo atakuje własne naczynia krwionośne. Infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze mogą wywołać zapalenie naczyń. Do częstych przyczyn zakaźnych zalicza się posocznicę, bakteryjne zapalenie wsierdzia i infekcje takie jak erlichioza i babeszjoza. Niepożądane reakcje na leki, szczepionki lub żywność mogą również prowadzić do zapalenia naczyń, tak samo jak choroby takie jak nowotwory, toczeń rumieniowaty układowy (SLE) i inne choroby autoimmunologiczne.

Ryc. 6. Przypadek vasculitis u psa; fot. archiwum autorki

Objawy zapalenia naczyń są różnorodne i obejmują zmiany skórne, owrzodzenia, martwicę i łysienie spowodowane zmniejszonym przepływem krwi, zaczerwienienie i obrzęk skóry (przy czym dotknięte obszary mogą być bolesne i wrażliwe). Do ogólnych objawów vasculitis zaliczamy gorączkę, zmęczenie i osłabienie, a także utratę masy ciała z powodu przewlekłej chorob...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy