Dermatologia bez cytologii jest jak Agent 007 bez licencji na…

Dermatologia bez cytologii jest jak Agent 007 bez licencji na zabijanie…

Zapalenia

Zapalenia różnicujemy za pomocą dominującego typu komórek, z których się składają. Dzielimy je na: neutrofilowe (ropne), makrofagowe (ziarniniakowe), eozynofilowe, limfocytarne (limfocytarno-plazmatyczne) i mieszane.

Odróżnienie, z jakim typem zapalenia mamy do czynienia, pozwala nam na stworzenie listy diagnoz różnicowych, a czasem nawet rozpoznać przyczynę zapalenia. Zapalenia mogą być jałowe lub związane z przyczyną zakaźną. Jednakże nawet jeśli nie znajdziemy mikroorganizmów w badaniu cytologicznym (czy to bakterii, czy drożdżaków, czy grzybów), nie wyklucza to przyczyny zakaźnej i wtedy należy przeprowadzić dodatkowe badania o większej czułości (posiew bakteriologiczny, hodowla mykologiczna, badanie PCR). Nie zapominajmy także, że wyniki badań dodatkowych nie zawsze korelują z tym, co widzimy pod mikroskopem. Dla nas ważne jest to, jak zachowują się komórki, czy neutrofile fagocytują widoczne patogeny, czy nie są nimi w ogóle zainteresowane i co znajduje się w cytoplazmie makrofagów.

Proces zapalny może być główną przyczyną zmiany obserwowanej u naszego pacjenta, ale może być także związany z procesami przerostowymi (hiperplazja), dysplastycznymi i nowotworowymi. Jeśli więc widzimy proces zapalny, ale wdrożone po wstępnej diagnozie leczenie nie pomaga, należy się zatrzymać i zastanowić, czy proces zapalny nie towarzyszył zmianom rozrostowym i to nie one są przyczyną podstawową problemów naszego pacjenta.

Zapalenie neutrofilowe

Zapalenie neutrofilowe, czyli ropne, składa się w przeważającej części z neutrofili. Neutrofile są komórkami wielkości 1,5-2 RBC. Ich głównym celem jest pożeranie i neutralizowanie czynników zakaźnych (głównie bakterii). Są one komórkami ostrego zapalenia, pozostają jednak we krwi również w procesach przewlekłych. Neutrofile powstają w szpiku kostnym, następnie przechodzą do krwi. Gdy wysyłany jest konkretny sygnał ze skóry, przenoszą się do niej. We krwi krążącej wyróżniamy neutrofile pałeczkowate i segment...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy