Cystynuria u kotów – pierwszy potwierdzony genetycznie przypadek w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cystynuria u kotów – pierwszy potwierdzony genetycznie przypadek w Polsce

Opis przypadku

Kot rasy europejskiej, urodzony w 2011 roku, do lecznicy weterynaryjnej trafił w 2013 r. z objawami nawracającego częstomoczu oraz krwiomoczu. W licznych badaniach ogólnych moczu stwierdzano obecność kryształów cystyny – od nielicznych do dość licznych. Wtedy też postawiono rozpoznanie – cystynuria. U kota często dochodziło również do infekcji bakteryjnych.

W styczniu 2016 roku kot wrócił do lecznicy z objawami utrudnienia oddawania moczu i został skierowany na badanie USG pęcherza moczowego. W badaniu tym stwierdzono w świetle pęcherza kamienie o średnicy 10 mm i 3 mm oraz niewielką ilość osadu. W tym samym roku przeprowadzono dwa zabiegi operacyjne – wyszycie cewki moczowej w wyniku całkowitej jej niedrożności, a także usunięto kamienie z pęcherza moczowego, które przesłano do badania laboratoryjnego w celu ustalenia ich składu.

Analiza kamienia moczowego wykazała, ze jest on w 100% zbudowany z cystyny. To tylko potwierdziło postawione wcześniej rozpoznanie.

Obecnie kot przyjmuje penicyloaminę oraz jest żywiony karmą ze zmniejszoną ilością białka, metioniny oraz cystyny. Dodatkowo stosowane są preparaty suplementujące, wpływające na odporność oraz funkcjonowanie układu moczowego.

Według literatury pomocna może być również alkalizacja moczu, gdyż cystyna rozpuszcza się w pH powyżej 7,5. Taką alkalizację moczu można osiągnąć przez stosowanie cytrynianu potasu, gdy dieta jest niewystarczająca. Dodatkowo należy rozważyć suplementację argininy, aby zapobiec jej deficytom (2).

Według literatury postępowanie medyczne w przypadku cystynurii powinno obejmować:

nasilenie diurezy poprzez podawanie płynów i karmienie wilgotną karmą;obniżenie wydalania cystyny poprzez dietę niskobiałkową (nie BARF, łosoś i kurczak), ale utrzymanie diety niskobiałkowej u kotów może trudne;alkalizacja moczu do pH > 7,5, aby zwiększyć rozpuszczalność cystyny;stosowanie preparatów chelatujących cystynę, przez co jest ona łatwiej rozpuszczalna w moczu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy