Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek – część II. Inne niż immunoglobuliny białka zawarte w siarze. Wpływ laktoferyny siarowej na metabolizm kości - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek – część II. Inne niż immunoglobuliny białka zawarte w siarze. Wpływ laktoferyny siarowej na metabolizm kości

Białka serwatkowe

Białka serwatkowe charakteryzuje wyższa od białek kazeinowych wartość biologiczna. W gruczole mlekowym syntetyzowane są alfa-laktoalbuminy i beta-laktoglobuliny, natomiast immunoglobuliny i albuminy pochodzą z krwi. W porównaniu z białkami kazeinowymi zwierają więcej aminokwasów, nie zawierają za to fosforu (6).

Alfa-laktoalbumina bydlęca wykazuje ponad 70-proc. homologię do ludzkiego odpowiednika tego białka, a także wysoką homologię do lizozymu. Jest metaloproteiną wiążącą wapń i inne jony metali. Poddana procesom trawienia, uwalnia substancje hamujące rozwój patogenów bytujących w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza szczepów E. coli O127. Ponadto wśród działań laktoalbuminy wymienia się działanie hipotensyjne, zbliżone do mechanizmu działania ACE-inhibitorów, i podnoszenie odporności stresowej poprzez dużą zawartość tryptofanu będącego prekursorem serotoniny.

Jeden z produktów degradacji alfa-laktoalbuminy, alfa-laktofiryna, poza stymulowaniem wydzielania mucyny jelitowej, a przez to wzmacnianiem bariery jelitowej, pobudza także receptory opioidowe, zmniejszając odczuwanie bólu.

Wraz z kwasem oleinowym na drodze indukcji apoptozy wykazuje działanie antynowotworowe, co udowodniono na modelu glejaka ludzkiego implantowanego szczurom pozbawionym grasicy. Zastosowany kompleks okazał się skuteczniejszy w redukcji masy guza oraz opóźnienia wystąpienia objawów uciskowych (2, 7-9).

Beta-laktoglobulina wykazuje zdolności wiązania substancji hydrofobowych, w tym długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Bierze także udział w transportowaniu witaminy A. Jej rola i budowa nie zostały w pełni wyjaśnione. U gatunku ludzkiego nie posiada substancji homologicznej, nie jest też trawiona w całości, co można wiązać z jej potencjałem alergizującym.

Najczęściej opisuje się jej działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne w odniesieniu zarówno do bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Przypisywana jej rola antyoksydacyjna w mleku wynika na...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy