Wścieklizna psów – epidemiologia, patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie oraz zagrożenie dla zdrowia publicznego

Wścieklizna psów – epidemiologia, patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie oraz zagrożenie dla zdrowia publicznego

Zapobieganie chorobie i kontrolowanie jej

Ludzie oraz wszystkie zwierzęta gospodarskie, towarzyszące i dzikie są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny. Choroba jest jednostką nieuleczalną i gdy się rozwinie, zawsze kończy się śmiercią zakażonego osobnika, dlatego najskuteczniejszym sposobem walki ze wścieklizną jest odpowiednia profilaktyka. Obecnie nie ma możliwości pełnego zwalczenia choroby z uwagi na to, że jej głównym rezerwuarem są dzikie zwierzęta. Regularne szczepienia psów i kotów przeciwko chorobie minimalizują istotnie liczbę jej przypadków u ludzi. Wakcynacja jest najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobie i może być ona prowadzona u ludzi w formie szczepień przed- i poekspozycyjnych, zaś u zwierząt towarzyszących w formie profilaktycznych szczepień przedekspozycyjnych (20). Na rynku produktów weterynaryjnych dostępnych jest wiele preparatów przeciwko wściekliźnie dedykowanych psom i kotom.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem psy podlegają obowiązkowi corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zaleca się szczepienia ochronne kotów, zwłaszcza wychodzących, choć nie są one obowiązkowe. W tym miejscu warto podkreślić, że szczepienia przeciwko wściekliźnie są skuteczne, bezpieczne i tanie. Pierwszą szczepionkę przeciwko chorobie opracowali Louis Pasteur i Emilie Roux w 1885 r. Od tego czasu zaszczepiono miliony ludzi i zwierząt na całym świecie. Szczepionki ewoluowały i zmieniała się technologia ich produkcji, ale w dalszym ciągu pozostają najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

Ryc. 2. Ślinotok jest jednym z typowych objawów wścieklizny; ryc. archiwum autora

Szczegóły szczepienia psów w kierunku wścieklizny reguluje Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 r. (25). W art. 56 umieszczone zostały następujące zapisy:

Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podle...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy