Najniebezpieczniejsze choroby psów transmitowane przez kleszcze - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najniebezpieczniejsze choroby psów transmitowane przez kleszcze

Objawy i przebieg choroby

Ta bardzo niebezpieczna choroba – zarówno dla ludzi, jak i psów – przybiera różne oblicza, dlatego nazywana jest czasami „podstępnym imitatorem”, gdyż w jej przebiegu można zaobserwować przypominające do złudzenia objawy innych chorób. Choroba u psów przebiega nieco odmiennie niż u ludzi.

W pierwszym stadium klinicznym, czyli we wczesnym stadium miejscowym, w miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się krostka, grudka, która z czasem zmienia swój kształt, przybierając postać czerwonego rozprzestrzeniającego się pierścienia. Jest to rumień wędrujący (Erythema migrans). W przypadku owłosionych psów bardzo rzadko można go zaobserwować, chyba że zlokalizowany będzie w miejscu słabo owłosionym, np. w pachwinie. Natomiast prawie nie spotyka się – tak jak u ludzi – pseudochłoniaka boreliozowego. W tym stadium choroby pojawiają się mało specyficzne objawy gośćcopodobne, grypopodobne, stany podgorączkowe, rozbicie, apatię i brak apetytu.

Drugie stadium kliniczne, nazywane także wczesną fazą rozsianą, to zaburzenia z objawami narządowymi, zależącymi od tego, który z nich zostanie zaatakowany. Zatem pojawiać się mogą np. objawy związane z zapaleniem, niewydolnością serca, nerek, itp.

Trzecie stadium kliniczne, tzw. stadium przewlekłej infekcji, charakteryzować się może wielostawowym zapaleniem dużych stawów i neuroboreliozą. Postępuje demielinizacja nerwów. Pojawiają się zmiany w OUN, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego, otępienie, apatia. Postać neurologiczna daje obraz niedowładów, paraliżu, ślepoty i zmian psychicznych (4).

Diagnostyka

W przypadku tej jednostki chorobowej diagnostyka jest wciąż mało doskonała. Można zastosować:

test ELISA – wady: fałszywie pozytywne wyniki w przypadku reakcji krzyżowych, niska czułość testu, nie zawsze wysokie miano przeciwciał oznacza boreliozę;test Western Blot – wady: niska czułość, wysokie koszta, mniejsze, ale wciąż obecne reakcje krzyżowe;PCR – wady: niewielka rutynowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy