Encefalitozoonoza kotów – nieznany problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Encefalitozoonoza kotów – nieznany problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej

Rozpoznawanie

W przeciwieństwie do królików zarażonych E. cuniculi, u których dane z wywiadu oraz wyniki badania klinicznego i badań dodatkowych mogą kierować rozpoznanie w stronę kunikulozy (21), diagnostyka choroby u kotów z uwagi na niewielką wiedzę na jej temat oraz małą liczbę opisanych przypadków klinicznych u tego gatunku zwierząt może nastręczać pewnych trudności. Niespecyficzne objawy kliniczne w przebiegu kunikulozy kotów wymagają potwierdzenia zarażenia specjalistycznymi badaniami laboratoryjnymi.

Immunokompetentni pacjenci wytwarzają przeciwciała, które mogą być wykrywane testami serologicznymi charakteryzującymi się wysoką czułością i swoistością, jak IFA, Western Blot czy ELISA (26). Należy jednak pamiętać, iż brak jest standaryzacji omawianych testów, w związku z czym miana przeciwciał, powyżej których uzyskiwany wynik wskazywałby jednoznacznie na chorobę, różnią się pomiędzy laboratoriami. Komercyjne testy w kierunku diagnostyki kunikulozy nie są dostępne w Polsce. Dodatkowo ich wiarygodność u bardzo młodych i immunoniekompetentnych zwierząt jest dyskusyjna. Istotny dla diagnostyki choroby jest również fakt, iż seropozytywne zwierzęta mogą być bezobjawowymi nosicielami pierwotniaków (4, 15, 26, 27).

Niekiedy obecność spór w moczu, kale, tkankach lub płynach ustrojowych wykazać można badaniem mikroskopowym. Początkowo identyfikacja pierwotniaków opierała się na badaniu ich ultrastruktury przy użyciu transmisyjnego mikroskopu elektronowego, jednak technika ta nie znajduje zastosowania w rutynowej diagnostyce ze względu na czasochłonność oraz konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu, jak i wyspecjalizowanego personelu zdolnego obsługiwać ten sprzęt (4, 5). W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił znaczący rozwój różnych technik barwienia, takich jak np. barwienie chromotropem 2R wg metody Webera lub znakowanie fluorescencyjne, które to techniki istotnie zwiększyły przydatność mikroskopu świetlnego w przyżyciowej diagnostyce kunikulozy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2629 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.