COVID-19 u kotów – czy trzeba się obawiać choroby u zwierząt?

COVID-19 u kotów – czy trzeba się obawiać choroby u zwierząt?

W przypadku 15 kotów nie zidentyfikowano żadnego czynnika zakaźnego, który mógłby być odpowiedzialny za rozwój objawów oddechowych. Analizy i obserwacje, przeprowadzone co prawda na małej grupie – 50 zwierząt eksponowanych na SARS-CoV-2, wskazują, że koty wykazują małą podatność na zakażenie tym patogenem, a obawy odnośnie tego, że infekcje na jego tle mogą łatwo szerzyć się pomiędzy człowiekiem a kotami, wydają się przesadzone.

W 2021 r. Pomorska-Mól i wsp. (8) przeprowadzili badania serologiczne w kierunku COVID-19 na grupie 279 kotów i 343 psów pochodzących z różnych województw z kraju. Seroprewalencja wyniosła zaledwie 1,79% wśród kotów i 1,7% wśród psów. Świadczy to jedynie o tym, że pięć kotów i cztery psy spośród wszystkich badanych zwierząt miały kontakt z wirusem, co jednak nie jest potwierdzeniem choroby.

Generalnie seroprewalencja dla SARS-CoV-2 w ujęciu globalnym w populacji kotów nie przekracza 5%. Niewielkie różnice w tej kwestii występują pomiędzy kotami pochodzącymi od właścicieli, którzy chorowali na koronawirozę, a właścicielami, którzy nie chorowali na COVID-19 (na korzyść pierwszej grupy). W przypadku kotów pochodzących z gospodarstw o nieznanym statusie w odniesieniu do omawianej choroby (nie wiadomo, czy właściciele chorowali) wskaźnik ten wynosi 2,75%, natomiast u psów tylko 0,82%. Seroprewalencja w populacji kotów bezpańskich oraz schroniskowych wynosi z kolei jedynie 0,8-3,5% (w zależności od kraju) (9, 10).

Porównując koty pochodzące od właścicieli COVID-19 pozytywnych z kotami od właścicieli COVID-19 negatywnych, wykazano wyższą seroprewalencję w pierwszej grupie, sięgającą nawet 20%. Oczywiście może to świadczyć, że przebywanie w jednym gospodarstwie z osobami chorymi może być dla kotów czynnikiem ryzyka rozwoju choroby, aczkolwiek jak wspomniano powyżej, nie należy utożsamiać obecności przeciwciał w surowicy dla omawianego patogenu z chorobą. Samo wykrycie przeciwciał dla SARS-CoV-2 jest jedynie wskaźnikiem kontaktu zwierz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy