Zespół Cushinga i nadczynność tarczycy jako zespoły paranowotworowe

Zespół Cushinga i nadczynność tarczycy jako zespoły paranowotworowe

Objawy

Do najczęściej zgłaszanych objawów towarzyszących zespołowi Cushinga należą polidypsja i poliuria. Przyczyna wystąpienia nadmiernego pragnienia oraz wielomoczu nie jest do końca poznana, jednak przypuszcza się, że jest związana ze zmniejszonym pod wpływem kortyzolu wydzielaniem wazopresyny oraz spadkiem wrażliwości nerek na hormon antydiuretyczny. Innymi typowymi objawami klinicznymi ujawniającymi się w opisywanym syndromie są powiększenie obrysu brzucha oraz polifagia. Na zwiększenie rozmiarów jamy brzusznej wpływa kilka elementów składowych, do których należą: powiększenie wątroby (przez zwiększoną ilość glikogenu), nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej, nabrzmiały pęcherz moczowy (wynika to z pojawiającego się wielomoczu) oraz zmniejszone napięcie mięśniowe (spowodowane katabolicznymi przemianami białek w mięśniach, indukowanymi podniesionym poziomem kortyzolu) (3, 6, 9).

Do jednych z częstych objawów występujących w nadczynności kory nadnerczy należą zmiany skórne. Obejmują one: wyłysienia, wapnice skóry, ścieńczenie oraz pogorszenie się jej zdolności do gojenia. Uważa się, że łysienie spowodowane jest zanikiem mieszków włosowych. Dochodzi do niego poprzez długotrwałą stymulację podwyższonym poziomem kortyzolu, który również wykazuje działanie antyproliferacyjne w stosunku do fibroblastów i hamujące syntezę kolagenu, co tłumaczy pogorszenie możliwości regeneracyjnych skóry (3, 6, 9).

Do rzadziej występujących symptomów, które mogą towarzyszyć temu schorzeniu, zalicza się niespecyficzne objawy ze strony układu nerwowego, takie jak letarg, otępienie psychiczne oraz wzrost ciśnienia krwi (3, 6, 9).

W rutynowych badaniach krwi również można zauważyć zmiany pewnych parametrów krwinkowych, jednak nie stanowią one objawów patognomicznych, które mogłyby bezpośrednio zasugerować zespół Cushinga. Do zmian, które najczęściej można zaobserwować, należą: eozynopenia, limfopenia, monocytoza, erytrocytoza oraz trombocytoza. Uważa się, że występująca...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2786 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy