Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej

Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej w rozpoznawaniu przyczyn wodobrzusza u psów

Badanie parametrów biochemicznych płynu z jamy otrzewnej

Białko całkowite

Jednym z najstarszych parametrów umożliwiających różnicowanie płynu jest oznaczenie stężenia białka całkowitego. Płyny przesiękowe są płynami niskobiałkowymi, ponieważ do ich gromadzenia najczęściej dochodzi w wyniku spadku ciśnienia onkotycznego. Natomiast płyny o cechach zmodyfikowanego wysięku, jak również płyny wysiękowe są bogatobiałkowe (9).

Problem diagnostyczny w różnicowaniu płynów może pojawić się u zwierząt kachektycznych, u których stężenie białka całkowitego w surowicy krwi jest znacznie obniżone. Konsekwencją tego jest możliwość obniżenia stężenie białka całkowitego w płynie, co może spowodować błędne określenie jego kategorii. U takich zwierząt przydatnym badaniem umożliwiającym różnicowanie przesięku i wysięku jest oznaczenie stosunku stężenia białka całkowitego w płynie do stężenia białka całkowitego w surowicy krwi. Płyny wysiękowe mają wartość ww. stosunku > 0,5, a płyny przesiękowe < 0,5.

Dehydrogenaza mleczanowa

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) jest enzymem mającym szczególne znaczenie w diagnostyce wysięków infekcyjnych, ponieważ jest ona enzymen granulocytarnym. Oznaczenie aktywności LDH jest również przydatne w diagnostyce wodobrzusza pochodzenia nowotworowego, ponieważ w przypadku rozpadu komórek nowotworowych dochodzi do wzrostu uwalniania tego enzymu. W przypadkach wysięków tła infekcyjnego i nowotworowego obserwuje się wzrost aktywności LDH w płynie powyżej 200 U/l (5).

Glukoza

Oznaczenie stężenia glukozy w płynie z jamy otrzewnej jest istotnym badaniem umożliwiającym w niektórych przypadkach określenie etiologii wodobrzusza. Stężenie glukozy w płynie powinno być zbliżone do stężenia glukozy w surowicy krwi i wynosić od 80 do 100 mg/dl. Do spadku stężenia glukozy w płynie dochodzi zarówno w wodobrzuszu o etiologii bakteryjnej, jak i w niektórych przypadkach wodobrzusza o etiologii nowotworowej. Zjawisko to można tłumaczyć zwiększonym w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy