Przyczyny krwiomoczu u psów i kotów

Przyczyny krwiomoczu u psów i kotów

Urazy układu moczowego

Uszkodzeniu powodującemu hematurię może ulec każdy odcinek dróg moczowych – zgodnie z rosnącą częstotliwością występowania urazu są to: pęcherz moczowy, cewka moczowa, nerki i moczowody.

W przypadku urazu nerek główny problem stanowi utrata krwi, a przy obustronnym uszkodzeniu lub u zwierząt posiadających tylko jedną nerkę – również ograniczenie ich funkcji. Przy ciężkim jednostronnym urazie nerki konieczne jest jej usunięcie. Możliwe jest również wycięcie tylko uszkodzonego fragmentu nerki, jeśli uraz nie obejmuje całego narządu.

Kolejnym potencjalnym problemem jest pęknięcie pęcherza moczowego, cewki moczowej lub moczowodu. Dochodzi wówczas nie tylko do utraty krwi, ale także do gromadzenia się moczu w jamie otrzewnowej, czego skutkiem są zapalenia otrzewnej i zaburzenia metaboliczne – mocznica, kwasica i hiperkaliemia, które są stanem zagrażającym życiu.

Leczenie urazów dróg moczowych zależy od ich rozległości. Lekkie przypadki mogą być leczone zachowawczo, np. przez zastosowanie cewnika i zapewnienie obejścia dla moczu. Z kolei przy ciężkich uszkodzeniach konieczna jest interwencja chirurgiczna (2).

Kamica moczowa

Kamica moczowa jest stanem klinicznym, który przejawia się powstawaniem złogów w nerkach i drogach wyprowadzających mocz. Jest to bardzo powszechne schorzenie – u kotów to druga najczęstsza przyczyna chorób dolnych dróg moczowych.

Rozwija się wtedy, gdy związki mineralne w moczu ulegają krystalizacji, a następnie nawarstwianiu i agregacji, co ma miejsce m.in. przy wysokim stężeniu substancji krystalicznych, zastoju moczu i zakażeniach układu moczowego. Kiedy wytrącające się substancje są wielkości mikroskopowych, nazywane są kryształami, natomiast kiedy osiągają one rozmiary makroskopowe – kamieniami. Najczęściej występującymi kryształami w moczu psów i kotów są kryształy fosforanu magnezowo-amonowego, szczawianowo-wapniowe, moczanowe i cystynowe.

Objawy kamicy moczowej zależą od stopnia zaburzeń w p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy