Problemy urologiczne u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy urologiczne u kotów

Czynniki ryzyka FIC obejmują:

wyższą masę ciała,wiek poniżej 10 lat,większą liczbę kotów w gospodarstwie domowym,niższy poziom aktywności, rzadsze zachowania łowieckie,mniejsze spożycie wody,korzystanie z kuwety,mniejszy dostęp do środowiska zewnętrznego (koty niewychodzące) (3).

W medycynie ludzkiej istnieją badania kliniczne sugerujące, że pacjenci z idiopatycznym zapaleniem pęcherza mają nieprawidłowy stopień przepuszczalności nabłonka dróg moczowych, doprowadziły one do przeprowadzenia podobnych badań u kotów.

W zdrowym pęcherzu moczowym warstwa śluzu zawiera glikozaminoglikany (GAG) i glikoproteiny, które tworzą barierę zapobiegającą wyciekaniu moczu przez urothelium. Jeden z proponowanych mechanizmów patogenetycznych u ludzi z IC obejmuje przerwanie warstwy śluzu, co umożliwia migrację substancji rozpuszczonych w moczu przez nabłonek. Szczególny ważny jest potas, który powoduje depolaryzację nerwów i mięśni oraz uszkodzenie tkanek. Badania przeprowadzone na kotach z FIC wykazały obniżone stężenie GAG w moczu. Podobnie jak u ludzi z IC, bariera nabłonkowa pęcherzy moczowych kotów z FIC jest upośledzona i tym samym umożliwia zwiększoną penetrację drażniących protonów i jonów potasu z moczu do błony podśluzówkowej, co może stymulować neurony czuciowe. Zmniejszona objętość moczu i częstotliwość jego oddawania mogą dodatkowo skomplikować FIC, umożliwiając wydłużenie czasu kontaktu silnie skoncentrowanego moczu z tkanką neuroepitelialną (3).

Ostatnie badania sugerują, że stres jest integralną częścią patogenezy FIC. Jedna z teorii zakłada, że przewlekły stres u podatnych kotów skutkuje rozłączeniem normalnej reakcji stresowej, powodując wzmożony odpływ z współczulnego układu nerwowego i stłumienie odpowiedzi kory nadnerczy, co prowadzi do zwiększonej stymulacji sensorycznej i zmienionej przepuszczalności nabłonka dróg moczowych (2).

Kamica moczowa

Kamica moczowa jest drugą co do częstotliwości występowania przyczyną choroby dolnych dróg moczo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy