Nefrektomia

Nefrektomia

Nefrektomia to zabieg chirurgicznego usunięcia nerki i związanego z nią moczowodu. Ta procedura chirurgiczna jest stosowana w leczeniu nieodwracalnych chorób nerek i moczowodu. Do chorób leczonych za pomocą nefrektomii należą: urazy nerki i/lub moczowodu, nowotwory, nieprawidłowości moczowodu i nawracające infekcje.

Nefrektomia – wskazania do zabiegu

W zależności od choroby nefrektomia może być zabiegiem pierwotnym, w przypadkach takich jak rak nerki bez przerzutów, lub środkiem w przypadku bardziej zaawansowanych chorób, takich jak trudno leczące się zapalenie nerek. Przed przeprowadzeniem zabiegu nefrektomii należy wykonać kilka kroków. Jeśli to możliwe, należy ocenić stan wydolności nerek za pomocą wskaźnika filtracji kłębuszkowej (GFR). Przy obustronnej dysfunkcji nerek rokowanie jest ostrożne. Jeśli podejrzewa się raka, konieczna będzie pełna ocena stopnia zaawansowania, aby określić, w jakim stopniu rozprzestrzenił się on w organizmie (3). Badania obejmują: morfologię, biochemię, analizę moczu, radiogramy klatki piersiowej i USG jamy brzusznej (2). Najczęstszymi wskazaniami do nefrektomii są: kamica nerkowa, wodonercze, odmiedniczkowe zapalenie nerki oporne na leczenie farmakologiczne, nowotwór nerki, anomalie rozwojowe, poważne urazy nerek powodujące niekontrolowany krwotok lub wyciek moczu, zmiany w obrębie moczowodu (1). Nefrektomia może być również częściowa, wykonuje się ją, np. przy ogniskowych zmianach w nerce, gdy konieczne jest optymalne zachowanie funkcji nerek przy obustronnym upośledzeniu czynnościowym tych narządów (2).

Nefrektomia częściowa

Nefrektomia częściowa jest standardową techniką chirurgiczną, przynoszącą zadowalające wyniki w przypadku niewydolności nerek powodowanej urazami nerek i guzami ogniskowymi. Chociaż radykalna (całkowita) nefrektomia jest łatwiejsza i wiąże się z mniejszą liczbą powikłań pooperacyjnych, częściowa nefrektomia jest zawsze zalecana ze względu na możliwość zachowania części funkcji nerek, szczegól...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy