Nadczynność tarczycy – najczęstsza endokrynopatia kotów. Przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadczynność tarczycy – najczęstsza endokrynopatia kotów. Przypadek kliniczny

Podczas badania klinicznego ogólnego stwierdza się zwykle: wychudzenie zwierzęcia, tachykardię z możliwymi towarzyszącymi szmerami sercowymi oraz nadpobudliwość zwierzęcia. Rzadziej występują: przyspieszony oddech, duszność, gorączka, przeczulica skóry czy zaniki mięśniowe.

Podczas badania palpacyjnego tarczycy u kotów należy przebadać szyję na całej długości krtani i tchawicy aż do wpustu klatki piersiowej ze względu na możliwe przesunięcie się powiększonego gruczołu w kierunku wentralnym. Omacywanie okolicy szyi wykonujemy, przesuwając palec wskazujący i kciuk wzdłuż tchawicy od krtani do wpustu klatki piersiowej.

Badania wykazały, że doświadczony lekarz jest w stanie wykryć do 90% przypadków powiększenia tarczycy za pomocą badania palpacyjnego (1).

U kotów z gruczolakowatym przerostem tarczycy zwykle stwierdza się obustronne, niesymetryczne powiększenie obu płatów. Gruczoł tarczowy nie ulega zwykle znacznemu powiększeniu (z wyjątkiem przypadków raka tarczycy), jednak jest zwykle bez problemów wyczuwalny pod skórą.

Nadmierna produkcja hormonów tarczycy powoduje nie tylko zmiany obserwowalne makroskopowo, ale też zmiany w profilu biochemicznym surowicy i moczu oraz obrazie krwi.

Najczęściej obserwuje się wzrost aktywności enzymów wątrobowych, wzrost stężenia kreatyniny i mocznika oraz wzrost stosunku kortyzolu do kreatyniny moczu. Może być obserwowalny białkomocz związany ze zwiększonym ciśnieniem w kłębuszkach nerkowych i zwiększoną perfuzją, który ustępuje jednak po wdrożeniu terapii. W obrazie morfologicznym krwi można zaobserwować leukogram stresowy, a czasami także miernie nasiloną erytrocytozę.

Po wdrożeniu terapii nadczynności tarczycy należy monitorować parametry nerkowe, ponieważ zwiększona filtracja nerkowa może maskować objawy współistniejącej przewlekłej choroby nerek, która ujawnia się po zmniejszeniu perfuzji nerkowej. Zaburzenia gospodarki fosforanowo-wapniowej występują przede wszystkim w postaci zwiększenia stężenia nieorga...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.