Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II

Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. II. Badanie wpływu nadciśnienia na nerki i jego leczenie

Leczenie nadciśnienia

Celem leczenia zwierząt z nadciśnieniem związanym z niewydolnością nerek jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi do normalnego zakresu, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych i przy okazji ograniczyć szkodliwe procesy adaptacyjne dotyczące innych organów, np. przerost mięśnia sercowego (1, 13).

Decyzja o rozpoczęciu leczenia hipotensyjnego zależy od wielu czynników, w tym od klasyfikacji IRIS. Rozpoczęcie terapii mającej na celu obniżenie ciśnienia tętniczego krwi należy rozważyć u każdego psa lub kota ze skurczowym ciśnieniem ≥ 150 mmHg i/lub rozkurczowym ≥ 95, zwłaszcza jeśli występują TOD. Natomiast jeżeli ciśnienie skurczowe wynosi ≥ 180 i/lub ciśnienie rozkurczowe wynosi ≥ 120, to leczenie musi zostać podjęte, jest to etap 2 według klasyfikacji IRIS (7, 9).

W terapii nadciśnienia kotów lekiem z wyboru jest telmisartan – bloker receptora angiotensyny (ARB). Telmisartan obniża średnie ciśnienie tętnicze krwi u kotów w sposób zależny od dawki. W badaniu klinicznym u kotów z przewlekłą chorobą nerek obserwowano zmniejszenie białkomoczu w czasie pierwszych siedmiu dni od rozpoczęcia leczenia dawką 1 mg/kg m.c. W dalszych badaniach klinicznych u kotów z nadciśnieniem zmniejszenie średniego skurczowego ciśnienia krwi osiągano dawką 2 mg/kg m.c. Ze względu na połączenie tych właściwości farmakodynamicznych telmisartan to odpowiedni lek dla kotów, u których jednocześnie występują nadciśnienie i przewlekła choroba nerek.

W terapii nadciśnienia kotów lekiem z wyboru jest amlodypina, czyli angioselektywny bloker kanału wapniowego, który działa rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, co skutkuje spadkiem ciśnienia tętniczego. Amlodypina może obniżyć ciśnienie skurczowe kotów nawet o 30-70 mmHg i w 60-100% przypadków stosowana jest samodzielnie. Lekami wspomagającymi działanie amlodypiny są inhibitory konwertazy angiotensyny ACE, blokery receptora angiotensyny oraz β-blokery (4, 9).

Leczenie nadciśnie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy