Choroba von Willebranda, choroba diagnozowana zbyt późno - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroba von Willebranda, choroba diagnozowana zbyt późno

Przebieg i diagnostyka choroby

U zwierząt chorych mogą pojawiać się spontaniczne krwawienia z błon śluzowych (z nosa, jamy ustnej, dróg moczowych, układu oddechowego, rozrodczego czy pokarmowego). Charakterystyczne jest nadmierne krwawienie w trakcie wyrzynania się bądź zmiany zębów z mlecznych na stałe lub w trakcie tatuowania. Dzieje się to jednak rzadko. Zwykle choroba ujawnia się w wyniku urazów, zranień bądź w trakcie zabiegów operacyjnych (np. kastracja).

Zdiagnozowanie choroby von Willebranda jest trudne. Wywiad i badanie kliniczne są niewystarczające. Także wykonanie podstawowych badań krwi nie umożliwia postawienia właściwego rozpoznania. Wyniki morfologii są zwykle prawidłowe. Ocena zdolności koagulacyjnych i fibrynolitycznych też nie jest wystarczająca, choć wykonanie koagulogramu jest przydatne w różnicowaniu innych skaz krwotocznych. Z badań możliwych do wykonania w gabinecie jest określenie czasu krwawienia z błony śluzowej policzka (BMBT). Test ten wykonuje się w znieczuleniu, w trakcie którego ocenia się czas, po którym ustaje krwawienie z wykonanego nacięcia. Zwykle nie przekracza on 3,5 minuty. Wydłużenie BMBT świadczy o zaburzeniu powstawania pierwotnego czopa hemostatycznego, co jest charakterystyczne dla choroby von Willebranda.

Z punktu widzenia diagnostyki laboratoryjnej najbardziej odpowiednią i jednoznaczną metodą jest oznaczenie poziomu antygenu czynnika von Willebranda. W laboratorium LABOKLIN możliwe jest wykonanie tego oznaczenia metodą immunoenzynatyczną (ELISA). Badanie to jest możliwe do wykonania jedynie u psów. Dodatkowo warto także zmierzyć poziom stężenia osoczowego czynnika VIII. To badanie można wykonać również u kotów. W przebiegu choroby von Willebranda poziom czynnika VIII może być obniżony, ponieważ, jak już wspomniano, czynnik von Willebranda jest nośnikiem czynnika VIII. Do obu oznaczeń krew należy pobrać na cytrynian, a do badania przesłać schłodzone osocze cytrynianowe. Należy pamiętać, że na wynik badania...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy