Zwichnięcie doczaszkowo-dogrzbietowe stawu biodrowego u psa – diagnostyka, leczenie metodą zamkniętą oraz możliwości rehabilitacji na podstawie przypadku klinicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwichnięcie doczaszkowo-dogrzbietowe stawu biodrowego u psa – diagnostyka, leczenie metodą zamkniętą oraz możliwości rehabilitacji na podstawie przypadku klinicznego

Anatomia

Staw biodrowy jest to staw kulisty zbudowany z panewki kości miednicznej i głowy kości udowej. Panewka jest pogłębiona przez chrzęstno-włóknisty obrąbek panewkowy (łac. labrum acetabulare). Do elementów stawowych zaliczamy: torebkę stawową, więzadła i maź stawową. Torebka stawowa obejmuje: obrąbek panewkowy, głowę i szyjkę kości udowej, i jest wpuklona także przez więzadło głowy kości udowej (łac. lig. capitis ossis femori). Na poziomie wcięcia panewki występuje więzadło poprzeczne panewki (łac. lig. transversum acetabuli). Elementy okołostawowe tworzą mięśnie, które otaczają staw oraz odgrywają ważną rolę w jego stabilizacji. Są to mięśnie miednicy, mające swoje przyczepy na kości udowej, oraz mięśnie uda (2, 7).

Zdrowy staw biodrowy umożliwia wykonywanie ruchów w trzech kierunkach w przestrzeni – oś zginania/prostowania, oś rotacji wewnętrznej/zewnętrznej oraz oś przywodzenia/odwodzenia. W niewielkim stopniu możliwy jest również ruch translatoryczny, którego zakres uzależniony jest od stopnia rozluźnienia więzadła głowy kości udowej i torebki stawowej (2, 7).

Etiologia

Zwichnięcie może wystąpić u każdego zwierzęcia, bez względu na wiek, płeć czy rasę (4). Najczęstszą przyczyną jest wypadek komunikacyjny, zwichnięcie może wystąpić także wskutek upadku z dużej wysokości, pogryzienia, ekstremalnej aktywności fizycznej, a także spontanicznie w następstwie dysplazji stawu biodrowego (5).

W zależności od przemieszczenia głowy kości udowej w stosunku do panewki wyróżniamy: zwichnięcie dogrzbietowo-doczaszkowe – najczęstszy typ zwichnięcia stawu biodrowego (85-90%), do którego dochodzi podczas rotacji zewnętrznej kończyny ze skurczem mięśni pośladkowych (5), zwichnięcie dogrzbietowo-doogonowe i zwichnięcie brzuszne stanowiące 10-15% wszystkich zwichnięć, które prawdopodobnie są następstwem rotacji wewnętrznej kończyny spowodowanej przez upadek z wysokości (1, 5).

Diagnostyka

Podczas zwichnięcia stawu biodrowego za każdym razem dochodzi ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy