Osteoarthritis u psów i kotów. Główne cele terapii i profilaktyki

Osteoarthritis u psów i kotów. Główne cele terapii i profilaktyki

Choroba zwyrodnieniowa stawów to proces niszczenia chrząstek stawowych, który prowadzi do powstania wtórnych zmian w nasadach kości, powodując ból i upośledzenie czynności ruchowej. W rozwój zapalenia zaangażowane są cytokininy i MMP, które powodują rozpad chrząstki w stawie. Niszczenie agrekanów jest bezpośrednio związane z rozwojem OA (9). Przechodzenie proteoglikanów z chrząstki stawowej do płynu maziowego wpływa na osłabienie właściwości amortyzacyjnych stawu (10).

Profilaktyka stawów u dorosłych zwierząt dotyczy rutynowych kontroli, podczas których należy omawiać zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów u psów i kotów. W pewnym wieku spada poziom regeneracji organizmu, dlatego należy wspierać prawidłową budowę stawów zwierząt jeszcze przed wystąpieniem poważnych objawów. Na podstawie badań wiadomo, że suplementacja glukozaminą i chondroityną wykazuje działanie ochronne na staw, jeśli dojdzie w nim do rozwoju zapalenia i związanej z tym przebudowy kości (11).

Poza stosowaniem odpowiednich substancji chondroprotekcyjnych ważne są także dieta i prawidłowa masa ciała zwierząt oraz odpowiedni ruch. Badania wykazały, że psy o niższej wadze są mniej narażone na rozwój OA, w porównaniu do psów z nadwagą o podobnych rozmiarach. Oprócz tego, że otyłość zwiększa nacisk i obciążenie stawów, to wpływa także na subkliniczny stan zapalny, ponieważ tkanka tłuszczowa powoduje wzrost adipocytokin, które związane są z degradacją chrząstki stawowej (12). Zmniejszenie objawów kulawizny w OA u otyłych psów zauważalne jest przy utracie 6,1-8,85% masy ciała (13).

Rynek weterynaryjny oferuje wiele różnych produktów wspierających stawy. Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy wybrać substancje o udowodnionych korzyściach chondroprotekcyjnych. Jeśli chce się uzyskać dobry efekt terapeutyczny, należy zwracać uwagę na ilość i źródło substancji zawartych w produkcie. Badania pokazują, że ilości chondroityny i glukozaminy nie zawsze są zgodne z informacjami zawartymi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy