Operacyjne leczenie wrodzonego rozszczepu dłoni i nadgarstka u młodego psa

Operacyjne leczenie wrodzonego rozszczepu dłoni i nadgarstka u młodego psa

Rozszczep dalszego odcinka kończyny (ectrodactylia, „szczypce homara”), jest rzadko spotykaną wadą wrodzoną u psów. Charakteryzuje się obecnością podłużnej szczeliny rozdzielającej palce oraz śródręcze (śródstopie), która może sięgać do nadgarstka (stępu). Rozszczepowi mogą towarzyszyć ubytki kości palców, śródręcza (śródstopia) i nadgarstka (stępu) (1, 2).

Wybór metody leczenia wady zależy od stopnia zniekształcenia i zaburzeń w funkcjonowaniu kończyny. Przy rozszczepie dotyczącym jedynie palców i śródręcza (śródstopia), dobre efekty daje wykonanie operacji plastycznej i zeszycie szczeliny (1, 2, 3, 4). Przy zmianach obejmujących nadgarstek (stęp), wywołujących ciężką kulawiznę konieczne jest przeprowadzenie bardziej radykalnych zabiegów, np. całkowitej artrodezy nadgarstka (5) lub połączenia szwem kostnym trzonów kości promieniowej i łokciowej (2).

W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki operacyjnego leczenia rozszczepu dłoni i nadgarstka u młodego psa.

Opis przypadku

Do konsultacji ortopedycznej zgłoszono psa mieszańca, samca w wieku 4 tygodni z zaburzeniami w poruszaniu się. Zwierzę nie obarczało lewej kończyny piersiowej. W trakcie badania klinicznego stwierdzono zniekształcenie dalszego odcinka lewej kończyny piersiowej. Widoczna była szczelina pomiędzy I palcem a resztą dłoni, sięgająca do wysokości nadgarstka. Nadgarstek był niestabilny i podwichał się na stronę przyśrodkową (ryc. 1, s. 16). W badaniu rentgenowskim stwierdzono rozszczep dłoni i nadgarstka. Kość promieniowa, promieniowa nadgarstka i I palec były przemieszczone na stronę przyśrodkową (ryc. 2, s. 16). Ze względu na bardzo młody wiek zwierzęcia, ewentualne zabiegi korekcyjne odłożono do czasu zakończenia wzrostu. W badaniu kontrolnym przeprowadzonym w wieku 4 miesięcy stwierdzono pogłębienie się zniekształcenia lewej dłoni i skrócenie lewego przedramienia w porównaniu z prawą kończyną piersiową (ryc. 3, s. 16). W przeprowadzonym badaniu rentgenowskim zauważono pogłębienie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2686 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.