Cysta duplikacyjna jelita cienkiego – przypadek kliniczny

Cysta duplikacyjna jelita cienkiego – przypadek kliniczny

Cysty duplikacyjne jelita (EDCs, ang. enteric duplication cysts) opisywane są jako cystowate lub tubularne struktury z dobrze rozwiniętą ścianą zbudowaną z warstwy mięśni gładkokomórkowych oraz wyściełane błoną śluzową. Etiopatogeneza występowania cyst duplikacyjnych przewodu pokarmowego nie została do końca poznana. Istnieje kilka hipotez, jednak żadna z nich nie jest w stanie w pełni wytłumaczyć pochodzenia tego zjawiska (6, 7).

Przypadek kliniczny

Pacjentem był Fiodor, roczny seter irlandzki (ryc. 1). Do tej pory właściciele zgłaszali się do przychodni w ramach profilaktyki, oprócz kilku incydentów biegunki. Niepokoiła ich również niska masa ciała – jak na samca w określonym wieku (23 kg), w związku z czym zalecono diagnostykę (badanie krwi, USG jamy brzusznej, badanie kału). Właściciele zdecydowali się na badanie krwi (profil trzustkowo-jelitowy oraz geriatryczny w laboratorium Vetlab – wyniki w normie) oraz kału – zdiagnozowano giardiozę. Wprowadzono leczenie p/pasożytnicze (50 mg prazykwantel/500 mg fenbedazol) – 2,5 tabletki 1x dziennie przez 5 dni oraz osłonowo Flora balance 1 kapsułka 1x dziennie), po 3 tygodniach w kontrolnym badaniu kału wynik pod kątem Giardii był ujemny.

Ryc. 1. Fiodor przed zabiegiem; ryc. archiwum autora

Po 3 miesiącach właściciele pojawili się z psem na wizycie w związku z silną biegunką, osłabieniem, wymiotami, które trwały od kilku dni. W badaniu klinicznym CTO w normie, błony śluzowe różowe, czas włośniczkowy: 1 s, brak kaszlu reakcyjnego, osłuchowo brak odchyleń. Przy omacywaniu brzucha zauważono twardy twór o wielkości pięści w tyłobrzuszu. Zdecydowano o badaniu krwi oraz diagnostyce ultrasonograficznej.

W przeglądowym badaniu USG jamy brzusznej uwidoczniono wcześniej wspomniany twór – owalną zmianę z płynną treścią średnicy ok. 6 cm doczaszkowo od pęcherza moczowego (ryc. 2), śladową ilość wolnego płynu w jamie otrzewnowej. Badanie krwi wykazało podniesione parametry wątrobowe (ALT 353, 1 U/l, AST 121 U/l),...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy