Artrocenteza – procedura dla każdego lekarza weterynarii

Artrocenteza – procedura dla każdego lekarza weterynarii

Ocena laboratoryjna mazi stawowej

Liczba komórek jądrzastych (TNCC) powinna wynosić około 1000/uL, jednak jest to zależne od gatunku zwierząt. U psów liczba ta jest różna w zależności od stawu, z którego jest pobierana próbka. Przyjmuje się 3000/uL jako górną granicę normy u tego gatunku. U kotów szacuje się < 1000/ul jako górną granicę normy. Liczba krwinek czerwonych: powinna być niska (< 1000/uL), o ile nie występuje jatrogenne zanieczyszczenie krwią lub krwotok. Poziom białka całkowitego (TC) mierzonego refraktometrem wynosi zwykle < 2,5 g/dl (10).

Ocena cytologiczna mazi stawowej

Rozmaz do oceny cytologicznej mazi stawowej wykonuje się takimi samymi technikami, co rozmaz krwi lub płynów z jam ciała. Jedyną trudność może sprawić lepkość płynu, co niekiedy wpływa na jakość slajdów. Najlepszym miejscem do poszukiwania i identyfikacji komórek są krawędzie rozmazu. W normalnym, niezapalnym płynie stawowym zawartość kwasu hialuronowego powoduje, że zabarwienie tła preparatu jest różowe, drobne do gruboziarnistego, często zawiera liczne półksiężyce lub fałdy.

Ocena mikroskopowa zawsze obejmuje ocenę ziarnistości i intensywności wybarwienia tła, jest to dobry wskaźnik zawartości glikoproteiny lub kwasu hialuronowego w mazi stawowej. Erytrocyty występują dość rzadko w normalnym płynie stawowym. Jeśli występują w zwiększonej ilości, należy wziąć pod uwagę uraz stawu, krwotok związany ze stanem zapalnym lub krwotok w wyniku artrocentezy. Przy dłużej trwającym krwotoku, makrofagi fagocytują erytrocyty i gromadzą barwnik rozkładający hemoglobinę, który można zaobserwować jako niebiesko-czarne, wewnątrzcytoplazmatyczne granulki (7).

Komórki mazi stawowej składają się w 50-90% z komórek jednojądrzastych, z czego około 80% to makrofagi lub komórki błony maziowej z < 20% limfocytów. Zwykle jest to mniej niż 10% neutrofili niezdegenerowanych. Większość makrofagów nie jest „aktywowana” – nie ma wakuolizacji cytoplazmatycznej oraz nie wykazuje akty...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy